Lewiatan: W sierpniu lekki wzrost Indeksu Biznesu

PAP
opublikowano: 28-08-2008, 14:30

Obliczany przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan Indeks Biznesu w sierpniu wzrósł o 2 pkt w  notowaniu rocznym i półrocznym odpowiednio do 67 i 70 pkt - poinformował jej ekspert Stanisław Kubielas.

"W obecnej fazie cyklu koniunkturalnego, a także w sytuacji trwającego od roku kryzysu finansowego na rynku kredytów hipotecznych w USA, polska gospodarka radzi sobie dobrze" - powiedział w czwartek Kubielas na konferencji prasowej.

"Popyt w gospodarce jest bardzo silny, zwłaszcza popyt wewnętrzny, który +ciągnie+ koniunkturę; gorzej wypada popyt zagraniczny" - dodał ekspert.

Jego zdaniem, wyraźnie pogorszył się indeks makroekonomiczny, który obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia oraz stopień konkurencyjności gospodarki.

"Bezrobocie ciągle maleje, deficyt budżetowy jest zaskakująco niski, jednak inflacja nadal rośnie, podobnie jak deficyt obrotów bieżących z zagranicą. Import rośnie znacznie szybciej na skutek silnego popytu krajowego i wysokiego kursu złotego" - wyjaśnił.

"Pogarszające się warunki eksportu wpływają na spowolnienie tempa wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu. Przedsiębiorstwa redukują bieżącą produkcję, obawiając się nadmiernego wzrostu zapasów i pogorszenia opłacalności sprzedaży na eksport" - powiedział.

Według eksperta, znacznie poprawił się indeks finansów, który obejmuje rentowność i płynność przedsiębiorstw.

"Przy obserwowanym wzroście kosztów pracy, surowców i materiałów oraz kosztów finansowych, przedsiębiorstwa radzą sobie wyjątkowo dobrze" - uważa Kubielas.

"Ponownie poprawił się indeks oceny sytuacji politycznej; poprawia się tworzony przez politykę rządu klimat dla prowadzenia biznesu" - dodał.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5 proc. PKB rocznie. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Lewiatan: W sierpniu lekki wzrost Indeksu Biznesu