Lewiatan: wzrost PKB wyniesie 1,4-1,5 proc. w 2013 r. i ok. 3 proc. w 2014 r.

ISBnews
18-12-2013, 14:27

Wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku ok. 1,4-1,5% wobec 1,9% w ub.r.), a w przyszłym roku przyspieszy do ok. 3,0%, prognozuje Konfederacja Lewiatan.

"Sytuacja w gospodarce w 2014 r. będzie się poprawiała. Patrząc na rysujące się od lipca br. trendy dotyczące produkcji, sprzedaży detalicznej, wzrostu skłonności gospodarstw domowych do konsumpcji, ruszających inwestycji prywatnych, rosnących realnie wynagrodzeń, świetnie radzących sobie eksporterów, można prognozować w przyszłym roku wzrost PKB na poziomie ok. 3%" - czytamy w komunikacie.

Nieznaczna poprawa sytuacji w gospodarce widoczna jest od III kwartału br., gdy na wzrost PKB złożył się już nie tylko eksport netto, ale także spożycie indywidualne i - co prawda w minimalnym stopniu – inwestycje. Ciągle natomiast malały zapasy, przypomina Lewiatan.

"Sytuacja w polskiej gospodarce w 2014 r. będzie się poprawiała. Tym bardziej, że w 2014 r. do czynników wzrostu PKB powinien dołączyć wzrost zapasów, bowiem rosnący, wolno, ale jednak, popyt konsumpcyjny i inwestycyjny, wpłynie na konieczność odbudowy zapasów. Na poprawę na rynku pracy przyjdzie nam poczekać co najmniej do połowy przyszłego roku" - Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Z trendów długookresowych wynika bowiem, że wzrostu zatrudnienia można oczekiwać przy dynamice wzrostu gospodarczego przekraczającej 3,5%. Jednak i tu powoli będzie następowała poprawa, podkreśla ekonomistka.

Lewiatan, który prognozuje na rok bieżący 1,4-1,5% wzrostu PKB, zwraca też uwagę, że osłabienie gospodarcze byłoby w 2013 r. silniejsze, gdyby nie eksporterzy, którzy mimo słabości gospodarki europejskiej, gdzie lokowane jest ¾ polskiego eksportu, radzili sobie bardzo dobrze (po 10. miesiącach br. eksport był wyższy o 6% r/r).

"Największym problemem pozostawały finanse publiczne. Problemem pozostaną dalej, mimo przejęcia przez ZUS części aktywów zgromadzonych przez Polaków w OFE, finanse publiczne" - konkluduje Lewiatan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Lewiatan: wzrost PKB wyniesie 1,4-1,5 proc. w 2013 r. i ok. 3 proc. w 2014 r.