Lewiatan zaskarży do TK ustawę dot. wolnego w Święto Trzech Króli

DI, PAP
opublikowano: 19-11-2010, 14:11

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę, która ustanawia dzień wolny w Święto Trzech Króli - zapowiedzieli w piątek przedstawiciele PKPP. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2011 r.

Zgodnie z nowelą Kodeksu pracy podpisaną przez prezydenta, Trzech Króli będzie od 2011 r. uznawane za święto państwowe. Oznacza to, że tego dnia pracownicy będą mieli wolne.

Decyzję o zaskarżeniu tych przepisów do TK PKPP Lewiatan tłumaczy w piątkowym komunikacie tym, że "polskich firm i rodzin nie stać na dłuższe świętowanie". Zdaniem stowarzyszenia nowe święto państwowe oznacza dla pracodawców dodatkowe koszty w wysokości 900 mln zł, a wpływy budżetowe z podatków CIT oraz VAT mogą być niższe łącznie o ok. 370 mln zł.

Jak wyjaśniła PAP główna ekonomistka organizacji Małgorzata Krzysztoszek, Polska wciąż jest krajem "na dorobku" i wprowadzenie nowych "świąt nie pomaga, ale wręcz przeszkadza". Dodała, że nowela budzi też wątpliwości natury prawnej. Powiedziała, że zapis w ustawie likwidujący możliwość odbierania dnia wolnego, jeśli święto narodowe wypada w sobotę, może być niezgodny z ustawą zasadniczą. Jej zdaniem nowe przepisy są też sprzeczne z konkordatem. "Jak zapisano w konkordacie, jeżeli chce się ustanowić święto kościelne świętem państwowym, należy to ustalić z Watykanem" - powiedziała.

PKPP Lewiatan podpiera swoje stanowisko ekspertyzą przygotowaną przez Katedrę Prawa Wyznaniowego Uniwersytetu Warszawskiego. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lewiatan zaskarży do TK ustawę dot. wolnego w Święto Trzech Króli