Czytasz dzięki

Lewica rusza z regionalnymi kongresami programowymi

PAP, DI
opublikowano: 19-09-2020, 10:46

Lewica rusza z regionalnymi kongresami programowymi. W osiem kolejnych weekendów odwiedzi 16 województw. Kongresy zakończą się wielkim wydarzeniem 21 listopada w Warszawie i opracowaniem programu na kolejne lata.

Szef klubu Lewicy, a zarazem sekretarz generalny Wiosny Krzysztof Gawkowski w rozmowie z PAP podkreśla, że weekend 19-20 września to początek długiej trasy Lewicy. "Przez kolejnych osiem tygodni będą się odbywać kongresy programowe w każdym województwie. Co weekend będą to dwa spotkania" - powiedział.

"Podczas kongresów będziemy zbierali opinie, będziemy angażowali organizacje społeczne. Chcemy zwrócić się do wszystkich NGO'sów i budować szeroki program Lewicy, który zostanie przyjęty 21 listopada na wielkim kongresie programowym, gdzie pokażemy nowe otwarcie, ale też zaprezentujemy jak powinna wyglądać wizja Polski po koronawirusie, jakie są główne cele strategiczne i na czym powinniśmy w ciągu trzech najbliższych lat się skupić" - powiedział Gawkowski.

W pierwszy weekend spotkania programowe odbędą się na Dolnym Śląsku i w województwie opolskim. Oprócz przemówień liderów: Roberta Biedronia z Wiosny, Włodzimierza Czarzastego z SLD i Adriana Zandberga z Lewicy Razem (będzie przemawiał tylko we Wrocławiu) będą także panele dyskusyjne, gdzie obok posłów z danego regionu, będą też samorządowcy, w tym prezydenci miast, przedstawiciele związków zawodowych, środowisk naukowych i organizacji społecznych.

Jak podkreślił Gawkowski, "na każdym z tych spotkań aktywną rolę będą odgrywać posłowie i w każdym z takich województw posłowie będą opiekować się tym, żeby ustalenia wojewódzkie zostały przedstawione w każdym powiecie, ale to będziemy robić już po 21 listopada".

Ponadto - jak powiedział polityk - mapa jesiennych mityngów programowych ma pokazać jak bardzo jego ugrupowanie chce wysłuchać głosu społecznego. "Mamy wrażenie, że on jest często pomijany przy konsultacjach ustaw, często jest pomijany w polityce legislacyjnej Sejmu" - podkreślił.

Dodał, że przy okazji wydrukowany zostanie zbiór informacji o projektach ustaw, które Lewica złożyła w ciągu roku od powrotu do parlamentu.

Sam kongres 21 listopada nie odbędzie się, jak rozważano wcześniej na Stadionie Narodowym. "Będzie to inne miejsce. W jednym z warszawskich byłych zakładów pracy, który został zamknięty" - powiedział Gawkowski. "Podczas kongresu pokażemy błędy jakie Prawo i Sprawiedliwość przez pierwszy rok tej kadencji popełniło, ale też szanse, jakie mamy zarówno w polityce zewnętrznej, jak i wewnętrznej, pokazując jakie powinno być miejsce Polski w Unii Europejskiej, w Europie" - mówił.

"Kiedy PiS i Zjednoczona Prawica kłóci się o posady w rządzie, Lewica ostro zabiera się do odnowy programowej" - podkreślił Gawkowski.

Po kongresie, 12 grudnia odbędzie się z kolei zjednoczenie Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny Roberta Biedronia. Na nim wybrane zostaną władze Nowej Lewicy, bo tak będzie się nazywała nowa partia. Wówczas przyjęty zostanie program i wybrane władze - dwóch współprzewodniczących, po jednym z SLD i z Wiosny, a także wybór wiceprzewodniczących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane