LG Display rozwija inwestycję na Dolnym Śląsku

PAP
opublikowano: 26-06-2009, 16:28

Pomimo spowolnienia światowej gospodarki, firma LG Display - koreański producent ekranów ciekłokrystalicznych - rozwija swoją inwestycję w Biskupicach Podgórnych na Dolnym Śląsku. W piątek wyprodukowano tam dziesięciomilionowy modół LCD.

LG Display - drugi co do wielkości producent ekranów ciekłokrystalicznych na świecie - w swojej jedynej europejskiej fabryce w Biskupicach Podgórnych zatrudnia prawie 1,5 tys. osób. Do tej pory koreańska firma zainwestowała w Polsce ponad 230 mln dolarów.

W maju 2009 r. firma uruchomiła nową linię produkcyjną, do której obsługi zatrudniła ponad 100 nowych pracowników. Dzięki temu podwrocławski zakład może wyprodukować 650 tys. modułów LCD miesięcznie.

Wyprodukowanie pierwszych pięciu milionów modułów zajęło fabryce 16 miesięcy. Na wytworzenie kolejnych pięciu potrzebowała niespełna roku. Według Dawida Korszenia z LG Display, dynamika rozwoju firmy w Polsce odzwierciedla rosnący popyt na telewizory LCD w Europie i na świecie. Jego zdaniem, globalny popyt na telewizory z ekranami ciekłokrystalicznymi stale rośnie.

"Według amerykańskiej firmy badawczej DisplaySearch, w 2009 r. na świecie zostanie wyprodukowanych 127 mln odbiorników. W Europie, która jest głównym rynkiem zbytu dla polskiej fabryki LG Display, sprzedaż telewizorów LCD w tym roku ma wzrosnąć o 17,5 proc. i przekroczyć 41 mln sztuk" - powiedział Korszeń.

"Rozwijamy naszą działalność w Polsce, aby zaspokoić coraz większe zapotrzebowanie producentów telewizorów LCD. 10 mln modułów w nieco ponad 2 lata to rezultat, z którego możemy być dumni" - mówił prezes LG Display Poland Jung Ung Yeu. Dodał, że ten sukces firma zawdzięcza współpracy polskich i koreańskich pracowników. Podkreślił też, że LG Display to jeden z największych pracodawców na Dolnym Śląsku.

W 2006 r. LG Display wraz z kilkoma innymi zakładami produkującymi podzespoły do telewizorów LCD utworzył tzw. klaster technologiczny. Znalazło w nim zatrudnienie ponad 7,5 tys. osób, głównie mieszkańców Dolnego Śląska. Moduły wytwarzane przez LG Display trafiają do producentów telewizorów w Polsce (LG Electronics i Toshiba) oraz na Węgrzech.

Poza Polską LG Display ma swoje fabryki w Korei i w Chinach. Pochodzi z nich co piąty ekran ciekłokrystaliczny produkowany na świecie. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane