LG Petro Bank: coraz bliżej wezwania

Beata Tomaszkiewicz
05-09-2002, 00:00

Poziom obecnej wyceny sugeruje, że wcześniej niż tego oczekiwano (listopad) grupa Nordea może ogłosić wezwanie na akcje LG Perto Banku.

Na początku maja Nordea przyznała, że jest gotowa odkupić od koreańskiego koncernu LG — 54,5-proc. pakiet walorów LG Petro Banku, jednak pod warunkiem, że za pół roku będzie mogła skupić z rynku resztę papierów po cenie nie wyższej niż 21 zł. Tymczasem już obecnie średnia cena akcji emitenta za ostatnie sześć miesięcy kształtuje się na poziomie 20,6 zł. Istnieje więc szansa, że wcześniej niż tego oczekiwali, z inwestycji w bank będą się mogli wycofać pozostali dwaj jego znaczący udziałowcy — KWB Bełchatów i PKN Orlen.

Do zawarcia transakcji dojdzie jednak jedynie wówczas, gdy grupa Nordea będzie w stanie nabyć ogółem minimum 90 proc. papierów. Na wezwanie musi odpowiedzieć także część drobnych akcjonariuszy.

Po ewentualnym zakupie większościowych udziałów w LG Petro Banku Skandynawowie zamierzają doprowadzić do jego fuzji z Nordea Bank Polska. Udziałowcy LG, którzy nie odpowiedzą na wezwanie, otrzymają akcje Nordei. Grupa najprawdopodobniej dążyła będzie do wycofania spółki z obrotu publicznego, choć na razie deklaruje, że nie nastąpi to wcześniej niż po wejściu Polski do UE.

Przyjęta przez Skandynawów strategia zakłada, że po fuzji polskich instytucji finansowych powiększony Nordea Bank Polska zajmie pod względem wielkości funduszy własnych 15 pozycję na rynku. Będzie dysponował 50 własnymi placówkami oraz siedemnastoma LG Habitat, które specjalizują się w obsłudze kredytów mieszkaniowych i hipotecznych.

W trzy lata po fuzji polskich spółek, czyli od 2006 r., grupa Nordea spodziewa się generować każdego roku 34 mln zł oszczędności. Bank ma także za zadanie wejść — najpóźniej do 2007 r. — do grona pięciu największych banków detalicznych. Ma także zajmować czołowe pozycje na rynku obsługi małych i średnich firm. Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko, gdyż właśnie we wspomnianych segmentach rynku bankowego konkurencja jest największa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / LG Petro Bank: coraz bliżej wezwania