LG Petro kontra Plybury: kłótnia o wykup bonów

Wiktor Krzyżanowski
04-02-2002, 00:00

LG Petro Bank nie chce odkupić sprzedanych firmie Plybury Holding bonów dłużnych spółki Farm Serwis. Problem w tym, że emitent zapadł się pod ziemię.

LG Petro Bank sprzedał 15 września 2000 r. irlandzkiej spółce Plybury Holding bony dłużne firmy Farm Serwis. Miały one zostać odkupione ostatecznie 15 grudnia 2000 r.

— Bank sprzedawał nam bony Farm Serwis, które później odkupywał. Na potwierdzenie tego mamy odpowiednie umowy. Problem zaczął się, gdy LG Petro przestał wykupywać te papiery, tłumacząc, że był tylko pośrednikiem, a wykupu powinna dokonać spółka Farm Serwis. Tej firmy nie można nigdzie znaleźć — skarży się Anna Jakubowska, pełnomocnik Plybury Holding.

Irlandzka firma ma bony Farm Serwis o wartości wykupu 900 tys. zł. Domaga się od banku realizacji transakcji oraz odsetek karnych.

— W umowach, które podpisywaliśmy, było zaznaczone, że to LG Petro Bank jest właścicielem bonów. Uważamy, że bank powinien je odkupić, tak jak robił to wcześniej — twierdzi Anna Jakubowska.

Tymczasem LG Petro Bank ma inne zdanie.

— Sprawa jest bardzo stara, i dziwi mnie, że Plybury podnosi ją dopiero teraz. Nasze stanowisko jest jasne: działaliśmy tylko jako pośrednik. Jeśli klient uważa inaczej, niech odda sprawę do sądu —mówi anonimowo osoba zbliżona do zarządu LG Petro.

Z kolei irlandzka firma do sądu iść nie chce.

— Sprawy w sądach ciągną się latami. Nam chodzi zaś o możliwie szybkie odzyskanie pieniędzy, które zainwestowaliśmy, wierząc, że bank, jako instytucja zaufania publicznego, nie sprzeda nam czegoś, co nie ma wartości — mówi pełnomocnik Plybury.

— Bardzo chętnie odzyskalibyśmy pieniądze od emitenta, jednak podane nam przez bank informacje o spółce są nieaktualne. Telefony nie działają, a korespondencja wraca z adnotacją „adresat nieznany” — twierdzi Anna Jakubowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / LG Petro kontra Plybury: kłótnia o wykup bonów