Czytasz dzięki

LG.Philips zapowiada budowę fabryki w Kobierzycach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-09-2005, 17:40

LG.Philips LCD ogłosił we wtorek, że zamierza zbudować w Kobierzycach pod Wrocławiem zakład produkcyjny monitorów ciekłokrystalicznych. Firma chce zainwestować na Dolnym Śląsku 429 mln euro do końca 2011 r.

LG.Philips LCD ogłosił we wtorek, że zamierza zbudować w Kobierzycach pod Wrocławiem zakład produkcyjny monitorów ciekłokrystalicznych. Firma chce zainwestować na Dolnym Śląsku 429 mln euro do końca 2011 r.

    Dzięki temu LG.Philips LCD będzie pierwszą międzynarodową firmą sektora LCD (monitorów ciekłokrystalicznych) rozpoczynającą tego typu produkcję w Europie. Wkrótce zostanie podpisana z rządem Polski umowa inwestycyjna dotycząca budowy fabryki. Docelowo pracę na w niej znaleźć ponad 2,8 tys pracowników.

    "LG.Philips LCD planuje otwarcie polskiego oddziału we wrześniu 2005 r., a rozpoczęcie budowy fabryki na pierwszą połowę 2006 r. tak, aby uruchomić produkcję w pierwszej połowie 2007 r. Początkowa liczba wytwarzanych modułów wyniesie 3 miliony rocznie. Do 2011 roku firma zainwestuje w fabrykę w sumie 429 milionów euro. Do tego czasu osiągnie planowaną zdolność produkcyjną w wysokości 11 milionów urządzeń rocznie" - napisano w komunikacie firmy.

    Koreański koncern chce wykorzystać możliwości wytwórcze fabryki do produkcji dużych i panoramicznych modułów telewizyjnych LCD o rozmiarze 26, 32, 37 i 42 cali, jak również 19-calowych i większych monitorów.

    Minister gospodarki Jacek Piechota poinformował we wtorek dziennikarzy o drugiej inwestycji koncernu w Polsce. Jak powiedział, w Kobierzycach powstanie także nowoczesna fabryka sprzętu gospodarstwa domowego. Wartość tej inwestycji to - według niego - 369,5 mln zł. Pracę w fabryce ma znaleźć ponad 3 tys. pracowników.

    Piechota zapowiedział, że to nie koniec inwestycji w Kobierzycach. W ślad za dwoma fabrykami ma powstać 6 kolejnych zakładów poddostawców za ok. 800 mln euro, w których pracę znajdzie 12 tys. osób.

    "To największa grupa inwestycji tego typu w ostatnim okresie w Europie" - podkreślił Piechota.

    Dodał, że polska pomoc w postaci grantów dla obu inwestycji to: dla zakładu produkcyjnego monitorów ciekłokrystalicznych 99 mln zł, a dla fabryki sprzętu gospodarstwa domowego - 48,8 mln zł.

    Rząd we wtorek przyjął dla tych dwóch inwestycji programy wieloletniego wsparcia. Jak powiedział Piechota, decyzja o lokalizacji tych dwóch inwestycji w Polsce zapadła już wcześniej i jej podanie do publicznej wiadomości było uwarunkowane przyjęciem przez polski rząd tych programów wsparcia.

    LG.Philips posiada fabryki monitorów w koreańskim Gumii i chińskim Nanjing, a obecnie buduje kolejną taką fabrykę w Paju Display Cluster w Gyeonggi-do w Korei, jako część największej na świecie fabryki produkującej panele TFT-LCD 7 generacji. Firma wytwarza panele o różnych rozmiarach i specyfikacjach, głównie do zastosowania w notebookach, monitorach i odbiornikach telewizyjnych.

    LG.Philips LCD ma główną siedzibę w Seulu w Korei, w której znajduje się 6 ośrodków produkcyjnych. Firma zatrudnia około 15000 pracowników na całym świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane