Czytasz dzięki

LHS liczy, że sfinalizuje przejęcie Euroterminala Sławków

  • DI
opublikowano: 27-01-2018, 10:09

Linia Hutnicza Szerokotorowa (LHS) liczy, że do połowy tego roku uda się jej sfinalizować przejęcie Euroterminala Sławków - poinformował prezes PKP LHS Zbigniew Tracichleb.

Obecnie do LHS należy niecałe 10 proc. udziałów w terminalowej spółce.

"Zakończony został proces wyceny Euroterminala, ale nie jest jeszcze przez nas zatwierdzona. Myślę, że w ciągu tego kwartału rozpoczniemy rozmowy. (...) Mam nadzieję, że połowa roku powinna być etapem finalnym w tym zakresie" - powiedział PAP Tracichleb.

"Nie wiemy, ile to przejęcie będzie nas kosztować, ale część środków na inwestycje mamy zabezpieczonych" - dodał.

Spółka informowała wcześniej, że zamierza przeznaczyć na rozwój 800 mln zł do roku 2025. Zamierza przeznaczyć pieniądze na modernizację lokomotyw, zwiększenie przepustowości linii, zabezpieczenie infrastruktury logistycznej i niezbędne programy remontowe.

Linia Hutnicza Szerokotorowa to najdłuższa linia szerokotorowa w Polsce przeznaczona do transportu towarowego. Łączy kolejowe przejście graniczne polsko-ukraińskie Hrubieszów/Izow z położonym w woj. śląskim Euroterminalem w Sławkowie. Liczy prawie 400 km i biegnie przez pięć województw: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie i śląskie. Linia LHS jest w wyłącznym użytkowaniu zarządcy, którym jest spółka PKP LHS.

81,4 proc. udziałów w spółce Euroterminal Sławków należy do katowickiej Grupy CZH, natomiast po 9,3 proc. udziałów mają spółki: PKP Cargo Logistics oraz PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa.

Swoje zdolności przeładunkowe euroterminal szacuje na prawie 285 tys. kontenerów rocznie; może też przeładować ok. 2 mln ton węgla, 380 tys. ton wyrobów stalowych oraz ok. 365 tys. ton innych towarów masowych, jak sól, biomasa czy ziarno, i 200 tys. towarów na paletach. Część terenów terminalu została włączona do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane