Liberalny skup akcji

ZK
opublikowano: 30-01-2008, 00:00

Rząd chce złagodzić przepisy o buy backu, żeby spółkom łatwiej było stabilizować kursy akcji w trakcie dekoniunktury.

Rząd chce złagodzić przepisy o buy backu, żeby spółkom łatwiej było stabilizować kursy akcji w trakcie dekoniunktury.

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych, przewidujący liberalizację zasad nabywania przez firmy akcji własnych.

„W razie zaburzenia równowagi między popytem a podażą spółka poprzez zakup akcji własnych będzie mogła przyczynić się do stabilizacji ich kursu giełdowego, ograniczając w ten sposób możliwość wahań cen o charakterze spekulacyjnym” — napisano w komunikacie CIR.

Projekt ułatwi spółkom buy back, podnosząc próg kapitału, do którego mogłą one nabywać swoje walory. Teraz jest to 10 proc. Ma być dwa razy wyższy.

— Podstawą takiej decyzji ma być upoważnienie wydane przez walne zgromadzenie — informuje CIR.

Ponadto dłuższy będzie okres obowiązywania takiego upoważnienia — zamiast 18 miesięcy maksymalnie 5 lat. CIR podkreśla, że projekt nowelizacji dostosowuje polskie prawo do unijnego.

— Generalnie jest to dobry pomysł. Może efekty nie będą od razu widoczne na szeroką skalę, ale jak spółki się do tego przekonają, to na pewno uspokoi to nastroje w gorszych momentach. Szczególnie w przypadku mniej płynnych spółek — twierdzi Piotr Cieślak, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Firmy publiczne stosują buy back jako alternatywny dla dywidendy sposób wynagradzania akcjonariuszy. Po ostatniej gwałtownej przecenie kilka spółek doszło do wniosku, że własne akcje są na tyle tanie, iż stanowią dobrą lokatę. Buy back realizują już: Ropczyce, Multimedia i Lentex, Elzab i MNI mają już zgody akcjonariuszy, a Drozapol i Ponar szykują takie uchwały.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Polecane