"Liberation": Polska osamotniona w UE

(Marek Druś)
opublikowano: 24-11-2006, 10:08

Polska jest całkowicie osamotniona w blokadzie mandatu negocjacyjnego na rozmowy UE-Rosja, a jej opór w Brukseli był obliczony jako zagrywka przed drugą turą wyborów samorządowych - ocenia w piątek francuski dziennik "Liberation".

Polska jest całkowicie osamotniona w blokadzie mandatu negocjacyjnego na rozmowy UE-Rosja, a jej opór w Brukseli był obliczony jako zagrywka przed drugą turą wyborów samorządowych - ocenia w piątek francuski dziennik "Liberation".

"Wszyscy podejrzewają rząd bliźniaków Kaczyńskich, że prężenie muskułów (przed Rosją - PAP) to wewnętrzna zagrywka polityczna przed drugą turą wyborów lokalnych w tę niedzielę" - pisze gazeta w korespondencji z Brukseli.

"Liberation" przyznaje, że Polska miała słuszne powody, by od unijnych partnerów domagać się wsparcia w swoim sporze handlowym z Rosją, "jednak partnerzy Polski ubolewają, że posunęła się ona aż do weta". "Tak dalece żaden kraj jej nie popiera" - cytuje dziennik anonimowego francuskiego dyplomatę.

"(Z kwestii rosyjskiego embarga) należało zrobić punkt porządku obrad na szczycie, a nie powód weta" - dodaje gazeta, zaznaczając, że na skutek polskiego oporu, na piątkowym szczycie w Helsinkach nie rozpoczną się negocjacje nowego porozumienia UE-Rosja, więc spotkanie "zostało pozbawione porządku dnia".

"Po raz pierwszy taki międzynarodowy szczyt okazuje się fiaskiem dlatego, że Europejczycy nie potrafili się porozumieć" - pisze "Liberation". Krytykuje w szczególności polskie żądania ratyfikowania przez Rosję Karty Energetycznej i podpisania protokołu tranzytowego.

Rosja bowiem konsekwentnie odmawia, a na szczycie w Lahti większość krajów pogodziła się z takim stanem rzeczy. Dlatego właśnie UE chce zagwarantować europejskim inwestorom dostęp do rosyjskich rynków, infrastruktury i surowców na zasadach przejrzystości, niedyskryminacji i wzajemności odpowiednimi zapisami w nowym porozumieniu.

"Polskie stanowisko może osłabić Unię" - konkluduje francuska gazeta.

Michał Kot

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / "Liberation": Polska osamotniona w UE