Libeskind: Łódź może być centrum Europy i świata

PAP
27-08-2010, 21:57

Światowej sławy architekt Daniel Libeskind na piątkowej konferencji prasowej powiedział, że Łódź znów może stać się centrum Europy i świata. Jego zdaniem szansą na rozwój miasta jest szybka kolej.

Libeskind przyjechał do Łodzi na spotkanie z prezydentem miasta Tomaszem Sadzyńskim i marszałkiem województwa łódzkiego Włodzimierzem Fisiakiem.

Daniel Libeskind
Zobacz więcej

Daniel Libeskind

Tematem rozmów były plany budowy Nowego Centrum Łodzi. Ma ono powstać na terenie wokół obecnego dworca Łódź-Fabryczna, gdzie oprócz nowoczesnego, podziemnego dworca kolejowego ma się również znaleźć m.in. centrum festiwalowo-kongresowe. Władze miasta i samorządu wojewódzkiego chcą, by jeden z budynków nowego centrum został zaprojektowany przez Libeskinda. Sadzyński i Fisiak na spotkaniu z dziennikarzami podkreślili, że zagospodarowanie ok. 90 ha w centrum miasta to inwestycja na niespotykaną w Polsce skalę.

Ich zdaniem przy realizacji tego projektu spotkania i rozmowy z takimi ludźmi jak Libeskind są nie do przecenienia. "Musimy otaczać się ludźmi mającymi ogromne doświadczenie w podobnych inwestycjach, gdyż w naszym regionie działań na podobną skalę jeszcze nie było" - powiedział Fisiak.

Libeskind na konferencji podkreślił, że przyjazdy do Łodzi są dla niego "powrotem do domu", bo urodził się w tym mieście i przez 11 lat w nim mieszkał. Dodał, że Łódź ponownie może stać się "centrum Europy i świata". "Nie bójmy się pięknych marzeń. Łódź kiedyś była już centrum świata i może nim być jeszcze raz. Oczywiście nie będzie to już związane z przemysłem włókienniczym i tekstylnym, w którym pracował również mój ojciec. Otwierają się jednak inne perspektywy. Swój rozwój Łódź powinna tym razem oprzeć na szybkiej kolei. Po zakończeniu budowy nowego dworca i szybkiej linii kolejowej do Berlina będzie się stąd jechało dwie godziny. Łódź znajdzie się więc znów w centrum Europy a tym samym w centrum świata. Nie wolno stracić tej szansy, bo pewnie nieprędko się powtórzy" - powiedział Libeskind.

Dodał, że Nowe Centrum powinno nie tylko architektonicznie łączyć się z pozostałą tkanką miasta, ale musi też odnosić się do lokalnej, bardzo specyficznej historii Łodzi.

Libeskind urodził się w 1946 roku w Łodzi w rodzinie żydowskiej. W 1957 roku wyemigrował do Izraela, a stamtąd wyjechał do Nowego Jorku. Jego najbardziej znane projekty to m.in. Muzeum Żydowskie w Berlinie oraz projekt zagospodarowania strefy Ground Zero po wieżach World Trade Center w Nowym Jorku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Libeskind: Łódź może być centrum Europy i świata