Liczba banków musi stopnieć

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 05-02-2004, 00:00

Roszady wśród największych banków na rynku zależą od tego co się wydarzy za granicą.

Józef Wancer prezes BPH PBK

Sami nie mamy apetytu na konsolidację mniejszych banków, a przejęcie większych zależy od inwestora. Cały polski rynek bankowy czeka na to, co się wydarzy na rynku europejskim, przede wszystkim niemieckim. Jeśli w konsolidacjach w Europie będzie brał udział HVB, niewątpliwie wpłynie to na zachowanie BPH PBK w Polsce. Nie zdziwię się także, jeśli aktywny będzie BZ WBK. AIB, jego inwestor, ma duże zasoby finansowe i szuka nowych banków do przejęcia. Niewykluczone, że nad swoją inwestycją zastanawia się BCP — Bankowi Millennium nie udaje się na razie osiągać zbyt dobrych wyników.

Cezary Smorszczewski wiceprezes Pekao SA

W Polsce mamy zdecydowanie zbyt dużo banków. Dlatego fala konsolidacji jest nieunikniona, ale w przypadku dużych banków będzie jedynie efektem tego, co stanie się za granicą. Dlatego trudno powiedzieć, kto może należeć do liderów konsolidacji. Silni europejscy gracze, którzy w Polsce działają w niszach rynkowych, jeśli chcą osiągnąć efekty, będą musieli zdecydować się na zakupy lub na fuzje. Inaczej w końcu wycofają się z rynku. Obecnie tylko go sondują i sprawdzają, czy warto na nim pozostać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Liczba banków musi stopnieć