Liczba debiutów w Europie wzrosła w III kwartale, GPW w czołówce

pb.pl; PwC
16-10-2007, 16:49

W minionym kwartale na europejskie giełdy trafiło wiele nowych spółek. Nie przeszkodziła niestabilność rynku IPO. Znaczący wzrost aktywności miał miejsce także na GPW.

O 19 proc. wzrosła w Europie liczba debiutów giełdowych w trzecim kwartale br., w porównaniu z trzecim kwartałem ub.r. W tym czasie na europejskich giełdach zadebiutowało 179 spółek - wynika z opublikowanego w środę kwartalnego badania firmy PricewaterhouseCoopers (PwC).

PwC podkreśliła, że wzrost ten miał miejsce pomimo obserwowanej ostatnio niestabilności rynku IPO (ofert publicznych).

W trzecim kwartale br. Londyn po raz kolejny był największym rynkiem zarówno pod względem łącznej wartości (6,354 mld euro w porównaniu do 11,681 mld euro w trzecim kwartale 2006 r.), jak i liczby IPO (79 w porównaniu do 77 w trzecim kwartale 2006 r.).

Na giełdzie w Warszawie w trzecim kwartale br. odnotowano 27 IPO o łącznej wartości 394 mln euro. W porównaniu do trzeciego kwartału 2006 r., kiedy miało miejsce 14 IPO o łącznej wartości 219 mln euro, stanowi to znaczący wzrost aktywności. Na uruchomionym w sierpniu nowym rynku giełdy NewConnect miały miejsce 4 spośród 27 odnotowanych w Warszawie debiutów.

W Europie największym IPO trzeciego kwartału br. okazała się odnotowana na rynku podstawowym Deutsche Boerse oferta spółki Tognum AG, dostawcy silników i systemów napędowych (1,8 mld euro). Kolejne cztery największe IPO miały miejsce na londyńskim rynku podstawowym i dotyczyły ofert nigeryjskiego banku Guaranty Trust Bank (558 mln euro), banku Alliance Bank JSC z Kazachstanu (524 mln euro), grupy przemysłowo-inwestycyjnej działającej głównie na rynku aluminium Vimetco NV (428 mln euro) oraz spółki prowadzącej działalność inwestycyjną Point Offshore Investors Ltd (387 mln euro).

Między 1 lipca a 30 września br. na najważniejszych rynkach w Europie odnotowano 179 IPO, co oznacza 19-proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2006 r., kiedy to miało miejsce 151 debiutów. Łączna wartość IPO w trzecim kwartale br. wyniosła 12,767 mld euro, co stanowi spadek o 22 proc. w porównaniu do 16,348 mld euro w trzecim kwartale 2006 r. Spadek ten wynika z mniejszych wartości największych transakcji - w trzecim kwartale 2007 r. średnia wartość oferty w przypadku pięciu największych IPO wyniosła 739 mln euro, podczas gdy w trzecim kwartale 2006 r. było to 2,312 mld euro.

Na giełdzie warszawskiej w trzecim kwartale br. odnotowano 31 IPO. Łącznie zadebiutowało 29 spółek krajowych oraz 2 zagraniczne (obie z Estonii). Liczba debiutów wzrosła zarówno w stosunku do poziomu odnotowanego w drugim kwartale 2007ár. (20 IPO), jak i w odniesieniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, kiedy to miało miejsce 13 debiutów.

W Warszawie przeważały nieduże oferty - średnia wartość ofert w trzecim kwartale wyniosła 16,2 mln euro. Łączna wartość IPO wyniosła 405 mln euro, co oznacza wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego (195 mln euro), ale znaczący spadek w porównaniu do drugiego kwartału br. (3 mld 787 mln euro). Największym pod względem wartości IPO była oferta dostawcy usług w zakresie budownictwa inżynieryjnego Pol-Aqua (82 mln euro).

Zdaniem Jacka Sochy, partnera i wiceprezesa PwC w Polsce, rola warszawskiej GPW w regionie rośnie i zapewne jej pozycja będzie się nadal umacniać, a dalszy wzrost liczby i wartości IPO wydaje się niezagrożony.

"Jedynym widocznym skutkiem gorszej koniunktury dla rynku ofert publicznych w Polsce był fakt, iż niektóre z debiutujących podmiotów napotykały, zwłaszcza w ostatnim miesiącu tego kwartału, na trudności ze sprzedażą swoich akcji po cenie z górnego przedziału wyznaczonych "widełek", a wyceny debiutujących spółek były bardziej ostrożne. Znamienne były również spadki cen akcji w pierwszych dniach notowań w stosunku do ceny emisyjnej walorów - sytuacje takie miały miejsce znacznie częściej niż w poprzednich kwartałach" - powiedział Socha, cytowany w komunikacie PwC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: pb.pl; PwC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Liczba debiutów w Europie wzrosła w III kwartale, GPW w czołówce