Czytasz dzięki

Liczba najuboższych ponownie przekroczy 1 mld

opublikowano: 12-06-2020, 15:38

Według najnowszych szacunków badaczy, liczba osób ubogich na całym świecie ponownie przekroczy poziom 1 miliarda. Powodem jest pandemia koronawirusa, która zmniejsza dochody najbiedniejszych ludzi na świecie o 500 mln USD dziennie.

Zgodnie z opublikowanymi w piątek badaniami przeprowadzonymi przez King's College London i Australian National University, ubóstwo dramatycznie wzrasta w krajach rozwijających się o średnich dochodach, w których miliony ludzi żyją tuż powyżej granicy ubóstwa. Wśród krajów, które szczególnie narażone są na wstrząs ekonomiczny wywołany pandemią wymienia się takie kraje jak Bangladesz, Indie, Indonezja, Pakistan i Filipiny. Wprowadzone w nich lockdowny wyjątkowo mocno dotykają bowiem warstwy najuboższych, zmniejszając i tak już ograniczone dochody.

bieda, ubóstwo
Zobacz więcej

bieda, ubóstwo fot. Bloomberg

Czarna prognoza United Nations University World Institute for Development Economics Research zakłada, że liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie - definiowanym jako dochód poniżej 1,90 USD dziennie - wzrośnie z około 700 mln  do 1,1 mld.

Pandemia szybko staje się kryzysem gospodarczym dla krajów rozwijających się - uważa Andy Sumner, profesor ds. rozwoju międzynarodowego w King's College London i jeden ze współautorów raportu. Dodał, że bez podejęcia odpowiednich działań, kryzys mógłby zahamować postęp w zmniejszaniu globalnego ubóstwa o 20, a nawet o 30 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Fox Business

Polecane