Liczba pasażerów chińskich linii lotniczych spadła o 84,5 proc.

opublikowano: 12-03-2020, 06:33

W lutym odnotowano dramatyczny spadek liczby pasażerów latających samolotami chińskich linii lotniczych. Ogółem ich liczba zmniejszyła się aż o 84,5 proc. podkreślając powagę wstrząsu dla gospodarki ze strony epidemii koronawirusa.

Chiński nadzorca ruchu lotniczego poinformował w czwartek, że spadek spowodował stratę 21 mld juanów (2,35 mld USD) w postaci utraconych przychodów. 

Samolot China Southern Airlines na lotnisku w Pekinie
Samolot China Southern Airlines na lotnisku w Pekinie
Bloomberg

Chiński Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAAC) zapowiedział, że zapewni subsydia chińskim liniom lotniczym i zagwarantuje dodatkowe fundusze na loty międzynarodowe. Obniżane mają być też opłaty za start i lądowanie, aby pomóc przewoźnikom obniżyć koszty w okresie spowolnienia, a wydatki na infrastrukturę lotnisk wzrosną o 100 mld juanów w 2020 r.

Chiny były epicentrum wybuchu epidemii koronawirusa i od końca stycznia obserwuje się drastyczny spadek przewozów lotniczych w tym kraju, a także na arenie międzynarodowej, gdy pandemia zaczęła rozprzestrzeniać się na całym świecie.

Na początku tego tygodnia chiński rząd ogłosił nowe środki wsparcia dla borykających się z problemami przewoźników lotniczych.

Do największych chińskich linii lotniczych należą China Southern, China Eastern, Air China i Hainan Airlines.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk. BBC

Polecane