Liczba wakacyjnych rezerwacji żaglówek i jachtów wzrosła o 85 proc. rdr

PAP
opublikowano: 27-08-2021, 18:20

Podczas tegorocznych wakacji, liczba rezerwacji żaglówek i jachtów w Polsce wzrosła o 85 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem - wynika z danych firmy Boataround. Firma wskazała, że najczęściej jachty są wypożyczane na 8 dni.

Według platformy Boataround, w 2021 roku Polacy zarezerwowali rekordową jak dotąd liczbę łodzi na wakacyjne wyjazdy. Pływanie nie jest przy tym aktywnością dodatkową, ale najczęściej sposobem na większość lub cały urlop: aż 9 na 10 osób wynajmowało żaglówkę lub jacht na 8 dni, zaledwie 8 proc. na cztery dni, a 2 proc. na jeden dzień - podano.

"Pandemia zmieniła zwyczaje urlopowe Polaków. Wiele osób szukało bezpiecznych alternatyw dla „klasycznego” wypoczynku i masowej turystyki. Sytuacja epidemiczna zachęciła do spędzania wakacji na wodzie, w niewielkiej grupie znajomych i z daleka od zatłoczonych hoteli" - zaznaczył szef platformy Boataround Pavel Pribiš.

Dodał, że żeglarstwo już od pewnego czasu przeżywa w Polsce prawdziwy boom. "Przez ostatnie dwa lata liczba wypożyczanych łodzi potroiła się. Dodatkową zachętę do wybierania tej formy wypoczynku stanowi fakt, że posiadanie uprawnień żeglarskich nie jest konieczne – wystarczy wynająć łódź ze sternikiem" - zaznaczył.

Z danych firmy wynika, że wakacje na wodzie to w Polsce aktywność przede wszystkim grupowa, zdecydowana większość Polaków (68 proc.) pływa z przyjaciółmi. Z rodziną łodzie wynajmuje 28 proc., a z partnerem – 5 proc. urlopowiczów.

"Najchętniej spędzają wakacje w Chorwacji i Grecji, a także Hiszpanii, Włoszech i Turcji. W Polsce królują Mazury, gdzie dokonywanych jest niemal 80 proc. krajowych rezerwacji. 14 proc. wynajmujących wybiera się do Zatoki Gdańskiej, pozostali przede wszystkim do Szczecina i okolic" - podała firma.

Według Pribiš, biorąc pod uwagę, że łódź jest nie tylko środkiem transportu, ale też miejscem noclegowym dla kilku osób, koszty nie są wysokie. Jak ocenił, coraz więcej Polaków to dostrzega i korzysta z tej formy wypoczynku w większym gronie i wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach ten trend się utrzyma i liczba wynajmowanych łodzi będzie rosła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane