Liczy się dostępność

Anna Leder
opublikowano: 08-12-2005, 00:00

Leasing jest formą finansowania inwestycji, która umożliwia inwestorowi dostęp do środków trwałych przy ograniczonym zaangażowaniu środków własnych.

Podatnik podejmujący decyzję o sposobie korzystania ze środka trwałego w prowadzonej działalności gospodarczej ma do wyboru kilka metod. Jedną z korzystniejszych z punktu widzenia rozliczeń podatkowych jest leasing.

— Prawo podatkowe pozwala, w przypadku leasingu operacyjnego, na zaliczenie całego czynszu leasingowego w koszty uzyskania przychodu — mówi Andrzej Dębiec, radca prawny, partner w kancelarii Lovells.

— W przypadku leasingu operacyjnego do kosztów można zaliczyć zarówno część kapitałową jak i odsetkową raty, w przypadku leasingu finansowego natomiast część odsetkową oraz koszty wynikające z amortyzacji przedmiotu leasingu u korzystającego — dodaje Ryszard Barski, wiceprezes Deutsche Leasing Polska.

To, że raty w leasingu operacyjnym stanowią koszt uzyskania przychodu, przedsiębiorcy mogą wykorzystać do planowania podatkowego.

Z przepisów ustaw o podatkach dochodowych wynika też dodatkowa korzyść. Leasingodawca po zakończeniu umowy leasingu może nabyć jego przedmiot za cenę niższą niż jego wartość rynkowa. W przypadku przedłużenia umowy leasingu raty czynszu leasingowego mogą być ustalane dowolnie.

Leasing poprawia także wskaźniki finansowe firmy, nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową firmy — przedmioty leasingu nie są bowiem wykazywane w bilansie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Leder

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu