Liczy się pewność i konwergencja

Wojciech Chmielarz
opublikowano: 24-05-2006, 00:00

Konwergencja, transmisje bezprzewodowe i troska o bezpieczeństwo — w tę stronę będą się rozwijać urządzenia do transmisji danych.

Zmiany w branży następują właściwie z dnia na dzień. Co ma zrobić przedsiębiorca, żeby sprzęt kupiony dzisiaj jutro nie stał się bezużyteczny?

— Przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę na rozwojowość urządzeń. W naszej firmie urządzenia projektowane są z dużym marginesem mocy obliczeniowej, by po zainstalowaniu nowej wersji oprogramowania mogły sprostać przyszłym potrzebom; wiele z nich ma budowę modularną, przez co łatwiej można je dostosować do specyficznych wymagań oraz rozbudować w przyszłości — mówi Klaudiusz Sobieski, country manager Funkwerk-EC.

Podobnej rady udziela Mariusz Kaźmierczak, prezes HSF Poland, firmy, która jest dystrybutorem urządzeń niemieckiego producenta AVM.

— Przedsiębiorca powinien przede wszystkim koncentrować się na jakości. Dobre urządzenie to co prawda większy wydatek, ale równocześnie gwarancja jakości połączeń oraz oszczędność czasu i środków na utrzymanie stanu operacyjnego infrastruktury sieciowej. W zakresie telefonii przekłada się to na jakość połączeń telefonicznych, brak echa, przerwań i licznych innych zakłóceń. Przedsiębiorca powinien być pewien tego, że zakupione urządzenie będzie się dalej rozwijać, że jego producent będzie dostarczał nowe wersje oprogramowania sprzętowego, z nowym zakresem funkcjonalności — mówi Mariusz Kaźmierczak.

Motor zmian

Tak jak sieci komputerowe spełniają coraz więcej zadań (oprócz przesyłu danych, możemy już za ich pomocą transmitować głos czy obrazy), tak też pojedyncze urządzenia mają coraz więcej funkcji. A na to nakłada się coraz większy ruch.

— Okazuje się, że ruch generowany w sieciach lokalnych i w internecie rośnie niemal lawinowo. Potrzebne są coraz wydajniejsze firewalle, przełączniki, routery. Dodatkowo zaczyna zacierać się granica między funkcjonalnością poszczególnych urządzeń — funkcje przypisane początkowo dla jednych są implementowane w innych. Tak powstają np. przełączniki wyposażone w funkcje filtrowania ruchu sieciowego czy firewalle mające cechy routerów, skanerów antywirusowych i akceleratorów sieciowych. Klienci oczekują urządzeń łatwych w konfiguracji i pewnych w działaniu. Wymagają sprawdzonych, wydajnych rozwiązań i są w stanie za nie zapłacić — mówi Marcin Wójcik, inżynier wsparcia sprzedaży D-Link Polska.

Ważnym motorem zmian będzie również rosnąca rola transmisji bezprzewodowych.

— W przyszłości rozwijać się będą technologie bezprzewodowe bazujące na standardach Wi-Fi. Zagwarantują one duże prędkości przesyłu danych: w sieciach lokalnych do 600 Mb/s, a w sieciach rozległych do 700 Mb/s. Pozwoli to na bezproblemowe przesyłanie plików wideo i swobodne rozmowy telefoniczne poprzez internet bez użycia kabla — twierdzi Marcin Wójcik.

Radio, ale bezpieczne

Podobny pogląd na przyszłość branży ma Mariusz Kaźmierczak. Zwraca on jednak uwagę na jeszcze jeden czynnik, który producenci muszą wziąć pod uwagę.

— Technologie bezprzewodowe będą nadal udoskonalane i jeszcze bardziej zapanują na rynku transmisji danych. Istotny stanie się temat ochrony danych. Na tym polu jest jeszcze wiele do zrobienia — zauważa Mariusz Kaźmierczak.

To szeroko pojęte bezpieczeństwo. Nie chodzi bowiem tylko o ochronę podczas przesyłu danych, zabezpieczenie przed atakami z zewnątrz, ale również o bezawaryjność urządzeń, a także stałą opiekę serwisową. Klient w przypadku awarii nie chce bowiem zostać sam ze swoim problemem, ale oczekuje pomocy ze strony producenta.

— Rośnie też świadomość użytkowników, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo sieci, a co za tym idzie — rosną ich oczekiwania. Sieci będą musiały działać bez przestojów i gwarantować poufność przesyłanych danych — twierdzi Marcin Wójcik.

— Wydaje się też, że integrowanie, mieszanie i łączenie coraz to nowych funkcji sprawi, że wkrótce niemal wszystkie zadania komunikacyjne realizować będziemy za pomocą jednego urządzenia — dodaje Klaudiusz Sobieski.

Czy jedno urządzenie będzie lepsze od wielu? O tym przekonanym się zapewne w niedalekiej przyszłości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Chmielarz

Polecane