Lider chce więcej procentów

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 09-08-2006, 00:00

Pekao Faktoring zamierza rosnąć szybciej niż rynek i zwiększyć w nim udział. Na razie ma 28 proc.

W pierwszej połowie roku Pekao Faktoring wykupiło wierzytelności o wartości 1,8 mld zł.

— Oznacza to, że w stosunku do ubiegłego roku uzyskaliśmy 32-procentowy wzrost obrotów. Daje nam to 28 proc. rynku faktoringu — mówi Mirosław Jakowiecki, prezes Pekao Faktoring.

Spółka, pomimo że ma niekwestionowaną pozycję lidera, nie wyklucza, że w całym roku będzie rosła szybciej niż rynek i jeszcze zwiększy w nim udział o przynajmniej 1 proc. Bo jak twierdzą szefowie spółki, druga połowa roku jest dla faktoringu zwykle lepsza niż pierwsza. Z szacunków Polskiego Związku Faktorów wynika, że rynek wykupu wierzytelności wzrośnie w tym roku o 20 proc. i zamknie się 16 mld zł. Jeśli Pekao Faktoring utrzyma tempo wzrostu, to zgarnie około 4,5 mld zł z tej puli. Natomiast spółka nie chce ujawnić, czy tempo wzrostu zysku netto będzie zbliżone do wzrostu obrotów. W ubiegłym roku wynik finansowy 9,6 mln zł był o 44 proc. wyższy od osiągniętego w 2004 r. Do końca czerwca tego roku spółka zarobiła dokładnie połowę tego, co w całym 2005 r. Ale drugie półrocze jest także lepsze pod tym względem. Szefowie spółki twierdzą, że ich celem jest stałe podnoszenie wartości firmy. Drogą ma być otwarta strategia. Pekao Faktoring ani nie wybiera branż, które finansuje, ani nie ogranicza minimalnej czy maksymalnej wartości faktury.

— Obsługujemy ponad 6 tys. klientów — mówi Mirosław Jakowiecki.

Tylko 5 proc. klientów Pekao Faktoring, jest jednocześnie klientami Pekao. W dodatku bank w ramach świadczonych usług także swoim klientom oferuje faktoring. Kanibalizacja w grupie? Szef spółki zależnej tego nie komentuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy