Lider partii Janukowycza zatrzymany

DI, PAP
30-07-2016, 14:46

Ukraińska prokuratura zatrzymała Ołeksandra Jefremowa, jednego z liderów Partii Regionów zbiegłego do Rosji b. prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Jefremow podejrzewany jest o zamach na jedność państwa – poinformował prokurator generalny Jurij Łucenko.

Do zatrzymania doszło w sobotę na lotnisku w podkijowskim Boryspolu. Jefremow próbował wylecieć stamtąd do Austrii, gdzie znajduje się jego syn – poinformowała następnie rzeczniczka Łucenki, Łarysa Sarhan.

Zatrzymany polityk był w przeszłości szefem klubu parlamentarnego Partii Regionów i gubernatorem obwodu ługańskiego. Był już zatrzymywany na początku 2015 r. jako podejrzany o finansowanie działalności separatystów prorosyjskich w Donbasie na wschodzie kraju.

Wyszedł wówczas z aresztu po wpłaceniu kaucji o równowartości ponad 130 tys. euro. Założono mu jednak bransoletkę elektroniczną i odebrano paszport. W maju bieżącego roku Jefremow informował prasę, że odzyskał paszport i zdjęto mu bransoletę.

Jefremow figuruje ponadto m.in. w śledztwach jako podejrzany o zawładnięcie funduszami państwowymi oraz jako uczestnik głosowania nad tzw. ustawami z 16 stycznia 2014 r. Rządząca wówczas Partia Regionów przeforsowała w Radzie Najwyższej akty prawne, które poważnie ograniczały prawa obywateli do demonstracji. Tego dnia, podczas zamieszek skierowanych przeciwko tym decyzjom, w Kijowie zginęło sześć osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Lider partii Janukowycza zatrzymany