Lider podbił stawkę na lokacie rocznej

opublikowano: 25-09-2017, 22:00

Działający w Polsce estoński Inbank oferuje najlepszą lokatę na 12 miesięcy. Jej oprocentowanie to 2,85 proc.

Lokata standardowa w Inbanku od kilku miesięcy okupuje pozycję lidera zestawienia, a we wrześniu jeszcze się na niej umocniła, bo stawkę podniesiono o 0,25 pkt. proc. Jej niezaprzeczalnym atutem jest to, że do otworzenia nie jest konieczne spełnienie jakichkolwiek dodatkowych warunków, a limit depozytu jest dość wysoki— sięga 50 tys. zł. W banku można założyć jedną tego typu lokatę, a do wyboru są jeszcze depozyty na 3 inne okresy — pół roku (2,65 proc.), 2 lata (3 proc.) i 3 lata (3,15 proc.).

Odsetki kapitalizowane są na koniec okresu, a zerwanie lokaty przed terminem wiąże się z utratą całości zarobku. Z punktu widzenia polskiego klienta ważną informacją jest gwarantowanie depozytów przez Tagatisfond, estoński odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Depozyty wraz z odsetkami gwarantowane są do pełnej wysokości, maksymalnie do 100 tys. EUR.

W Idea Banku na Lokacie Nr 1 można zdeponować znacznie więcej niż w Inbanku (nawet 1 mln zł), ale odsetki są znacznie niższe niż w Inbanku — sięgają 2 proc. w skali roku. W Toyota Banku oprocentowanie jest minimalnie niższe i wynosi 1,95 proc. Klient z grubszym portfelem może rozważyć lokaty, których założenie wiąże się z koniecznością spełnienia określonych warunków.

Na Lokacie Powitalnej w Deutsche Banku, która jest dostępna w ramach promocji Konta dbNet Premium, odsetki to 3 proc. w skali roku. Z depozytu mogą skorzystać nowi klienci banku, którzy założą rachunek. 2,50 proc. w skali roku to stawka, którą objęta jest roczna Nest Lokata Lojalna w Nest Banku. Zainteresowany będzie zobowiązany do posiadania konta osobistego i zasilania rachunku wpływem na ROR lub konto firmowe.

Realizujący warunek za pomocą konta firmowego trzeba dodatkowo dokonywać płatność na rzecz ZUS lub US. Idea Bank (Lokata Cloud) oraz Lion’s Bank (Lokata Fortune) proponują oprocentowanie w wysokości 2,40 proc. w skali roku, a w zamian klient musi zapewnić na prowadzonym przez bank koncie osobistym dodatkowe pieniądze, które stanowić będą równowartość 10 proc. wysokości zdeponowanego na lokacie kapitału. Oszczędności muszą być utrzymywane na rachunku przez cały okres trwania lokaty. W Toyota Banku na Depozycie Plus odsetki to 2,3 proc., a usługa dostępna jest dla posiadaczy konta w banku i można z niej skorzystać online.

W BOŚ Banku EKOlokata z Bonusem gwarantuje 2,1 proc. zysku po roku tym, którzy są posiadaczami konta osobistego, utrzymują na nim dodatkowy kapitał w wysokości 10 proc. lokaty i dokonują transakcji bezgotówkowych na co najmniej 300 zł miesięcznie. Minimalna wartość wkładu to 1 tys. zł, górnego limitu nie ma. Powyżej 2 proc. oferuje jeszcze Credit Agricole (2,01 proc.) na lokacie dynamicznej, która jest dostępna dla klientów posiadających konto i korzystających z aplikacji mobilnej. Ciekawostką jest brak kary za przedterminowe zerwanie lokaty — pieniądze zostaną wypłacone z narosłymi odsetkami. Oprocentowanie jest zmienne i uzależnione od stawki 1-miesięcznego WIBOR, powiększonego o marżę w wysokości 0,35 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu