Liderzy biznesu kształcą się w Londynie

  • DI
opublikowano: 08-03-2018, 07:41
aktualizacja: 08-03-2018, 07:45

Za granicą zdobywają wiedzę i pierwsze doświadczenia zawodowe, ale czy młodzi Polacy posiadając takie zaplecze zechcą wrócić do kraju? Podczas Polskiego Forum Ekonomicznego w Londynie będą ich do tego zachęcać przedstawiciele największych polskich firm.

Po raz siódmy w Londynie spotkają się liderzy krajowej przedsiębiorczości, w tym sektora bankowego, politycy oraz polscy studenci z największych w Wielkiej Brytanii uczelni m.in. London School of Economics, University of Cambridge i Oxford University. Okazją do tego będzie Polskie Forum Ekonomiczne (PFE 2018), partnerem medialnym którego jest „Puls Biznesu”. Wydarzenie organizuje polskie stowarzyszenie studenckie Polish Business Society na London School of Economics.

Jacek Poświata, partner zarządzający Bain & Company Polska & CEE (firma jest partnerem strategicznym PFE 2018).
ARC

Uczestnicy PFE 2018 podejmą dyskusję o aktualnej pozycji Polski na arenie międzynarodowej, perspektywach jej gospodarczego rozwoju oraz wyzwaniach, jakie w tym zakresie stoją przed krajem. Spotkanie będzie również okazją do podsumowania najciekawszych biznesowych wydarzeń (m.in. rynkowych trendów w sektorze bankowym), prezentacji aktywności inwestorów i start-upów. 

Wydarzenie będzie również okazją do zachęcenia młodych, dobrze wykształconych Polaków do powrotu do kraju, rozpoczęcia działalności biznesowej czy podjęcia pracy przy ciekawych projektach realizowanych na rodzimym rynku. A obecnie za granicą studiuje 48 tys. Polaków, z czego blisko 18 tys. w Wielkiej Brytanii. 

- Młodzi ludzie stanowią o naszej przyszłości. Powinniśmy więc zrobić co w naszej mocy, aby stwarzać absolwentom zagranicznych uczelni warunki do pracy w Polsce, takie, jakich oczekują. Dla przykładu: blisko 75 proc. konsultantów zatrudnionych w naszej firmie skończyło prestiżowe uczelnie zagraniczne. Międzynarodowe wykształcenie, razem ze zdobytym doświadczeniem zawodowym, stanowi gwarancję profesjonalizmu w pracy, a co za tym idzie satysfakcji klientów - mówi Jacek Poświata, partner zarządzający Bain & Company Polska & CEE (firma jest partnerem strategicznym i merytorycznym PFE 2018). 

Kontrargument nasuwa się sam - o dobrze wykształconych specjalistów zabiegać będą również największe zagraniczne firmy, w wielu przypadkach dla absolwentów bardziej atrakcyjne może się również okazać prowadzenie własnego biznesu poza Polską. 

- Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarówno zachęcać młodych ludzi do powrotu i unikać „drenażu talentów”, jak i wspierać środowiska polonijne w rozwijaniu potencjału polskich profesjonalistów. Utrzymywanie relacji z polskimi emigrantami zatrudnionymi na europejskich rynkach jest strategicznie ważne z poziomu kraju i rządu, m.in. pomaga w utrzymaniu profesjonalnego wizerunku Polski za granicą - dodaje Jacek Poświata. 

Zaznacza on, że Wielka Brytania przoduje na arenie międzynarodowej zwłaszcza w zakresie usług profesjonalnych, w tym doradztwa strategicznego, finansów, bankowości oraz handlu. 

- Doskonale rozwinięty jest też e-commerce. Tylko w tym roku 18 proc. wszystkich zakupów w Wielkiej Brytanii odbędzie się za pośrednictwem internetu. Kolejnym zaawansowanym obszarem jest supply chain, czyli zarządzanie łańcuchem dostaw, dzięki któremu produkty trafiają do klienta nie w ciągu dni, ale godzin. Niemcy natomiast oferują światu bardzo zaawansowany przemysł, w tym również wzornictwo przemysłowe. Osoby powracające do kraju, z doświadczeniem i wiedzą zdobytą w tych branżach, pomogłyby polskim firmom w zrobieniu dużego kroku w rozwoju - zaznacza Jacek Poświata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane