Liderzy Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Barbara Werpechowska
opublikowano: 22-03-2018, 22:00

22 marca w Warszawie laureaci I. edycji konkursu Stena Circular Economy Award odebrali statuetki i certyfikaty Dobrych Praktyk.

W kategorii przedsiębiorstwo — praktyka laureatem zostały Zakłady Tłuszczowe Kruszwica. Jednym z ich odpadów jest ziemia okrzemkowa do bielenia, przeestryfikowania i utwardzania oleju. Kruszwica, zamiast ją utylizować, wykorzystuje ziemnię okrzemkową jako środek spęczniający przy produkcji keramzytu. Natomiast do przygotowania kompostu używa osadów z zakładowej oczyszczalni ścieków i odpadów ze wstępnego czyszczenia nasion rzepaku. Przekwalifikowanie odpadów wymagało konsultacji z naukowcami i producentami, wykonania analiz chemicznych i biologicznych oraz prób technologicznych. Poprawiło to wskaźniki środowiskowe fabryki, przyniosło też około 130 tys. zł zysku rocznie i oszczędność zasobów naturalnych.

Wyróżnienie przyznano Grupie Velux za wykorzystanie surowca drzewnego do produkcji energii cieplnej. 1 grudnia 2017 r. w fabryce w Namysłowie uruchomiono nowoczesną instalację. Jest wyposażona m.in. w system odciągu wiórów i odpadów z hal produkcyjnych, silos do przechowywania opału BIO, nowoczesny kocioł stałopalny, mniejsze kotłownie gazowe oraz sieci ciepłownicze. Dzięki nowemu systemowi zredukowano zużycie gazu ziemnego o 80 proc. i ograniczono emisję o prawie 2500 ton CO2 rocznie. W kategorii przedsiębiorstwo — promocja laureatem zostało Studio 102 za projekt Pozbądź się wszystkiego, co nie jest ci potrzebne.

Na stronie www.zglowa.com jest baza wyrobów, w tym produktów trudnych (np. klisze fotograficzne, szyby okienne, akumulatory). Użytkownik, spacerując po wirtualnym domu, wybiera konkretny produkt, dowiaduje się, gdzie może się go pozbyć. Otrzymuje też informację o alternatywnym sposobie wykorzystania odpadu i inspirację, co ciekawego może z niego stworzyć. W kategorii student laureatem została Karolina Ceglarz za projekt Kompostomat. To samowystarczalne energetycznie i łatwe w obsłudze urządzenie umieszczane w pobliżu kontenera na odpady. Kiedy będzie pełen, firma obsługująca urządzenie otrzyma sygnał o konieczności odebrania odpadów. Następnie bioodpady trafią do biogazowni. Dzięki niemu mieszkańcy będą oddawali odpady kuchenne w specjalnych zachipowanych pojemnikach, a w zamian dostaną punkty, które będą mogli wymienić na domowy kompostownik, kompost, zniżkę na wywóz odpadów, gadżety ułatwiające ograniczenie ilości ich wytwarzania (bidony, metalowe słomki do picia) czy rabaty do współpracujących firm i sklepów. Wyróżniono też Mateusza Perzanowskiego za pomysł Śmieci w sieci. Głównym narzędziem będzie kanał na platformie Youtube. Filmy będą pokazywały korzyści Gospodarki Obiegu Zamkniętego, m.in. upcycling, czyli nadawanie drugiego życia odpadom i ekonomię dzielenia. © Ⓟ

O konkursie

Organizatorem konkursu jest Stena Recycling, a partnerzy merytoryczni to Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Koalicja na rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego „Reconomy”. Nagrodą dla przedsiębiorców jest możliwość wybrania z oferty Stena Recycling usługi środowiskowej lub szkoleniowej, np. audytu środowiskowego, planu ekoedukacji czy szkolenia z zakresu transportu odpadów niebezpiecznych. Studenci otrzymali notebooki i 10 tys. zł na realizację projektu edukacyjnego z dziedziny GOZ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Werpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu