Liderzy pośrednictwa kredytowego tracą...

Urszula Chojnacka
opublikowano: 20-07-2000, 00:00

Liderzy pośrednictwa kredytowego tracą...

...zdecydowaną przewagę nad konkurentami spoza pierwszej trójki

OBAWA: Znacząca podwyżka stóp procentowych może spowodować utratę zdolności kredytowej przez część naszych klientów — mówi Jarosław Remesz, prezes Best. fot. ARC

Od 1996 r. trwa nieprzerwany boom na kredyty ratalne. W pierwszej połowie 2000 r. siedem największych polskich firm z tej branży podpisało prawie 1,25 mln umów. Rewelacyjny wzrost zanotowały także spółki spoza trójki liderów — Best, PTF, Dominet i Invest-Kredyt. Nie wiadomo jednak, czy dobrej passy pośredników kredytowych nie przerwie ewentualne podniesienie stóp procentowych.

Wbrew prognozom, że firmy pośredniczące w udzielaniu kredytów będą się miały coraz gorzej, co roku zwiększa się liczba udzielanych przez nich kredytów. Od stycznia do lipca 2000 r. siedem największych polskich spółek z tego segmentu usług finansowych udzieliło łącznie 1249 tys. umów kredytowych. Ich sukces wynika z trzech powodów: po pierwsze wielu Polaków samodzielnie nie przebrnęłoby przez procedurę kredytową w bankach, po drugie konsumenci wolą kupować na raty, po trzecie, firmy pośredniczące oferują swoim klientom coraz atrakcyjniejsze produkty.

Mali pną się w górę

Generalnie jednak nie zmienia się czołówka firm pośredniczących w udzielaniu kredytów. Na pierwszym miejscu znajduje się wrocławski Lukas, który udzielił ponad 417,7 tys. kredytów o wartości 708,9 mln zł. Drugie miejsce zajmuje Żagiel. Lubelska firma podpisała prawie 338 tys. umów o wartości 543,4 mln zł. Pierwszą trójkę zamyka AIG Credit (327 tys. umów o wartości 427 mln zł).

Czterech do boju

Jednak dużo ciekawsza jest rywalizacja w grupie czterech pozostałych dużych graczy na rynku. Bardzo wysoki wzrost akcji kredytowej zanotowały: Polskie Towarzystwo Finansowe, Best i Dominet, które szybko gonią pierwszą trójkę. PTF, które pożycza na samochody, podpisało przez sześć miesięcy tego roku kredyty o wartości większej niż przez cały ubiegły rok. Podobna sytuacja miała miejsce w Beście i Dominecie. Nową gwiazdą pośrednictwa jest Invest--Kredyt, zależny od Invest-Banku. O ile przez sześć miesięcy działalności w 1999 r. udzielił 16 tys. kredytów, o tyle do lipca tego roku zawarł prawie 52 tys. umów.

Sytuacja pośredników może się jednak pogorszyć w drugiej połowie roku. Ich zaniepokojenie wywołały wypowiedzi Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezes Narodowego Banku Polskiego, o możliwości podniesienia stóp procentowych. Najmniej obawia się ewentualnej podwyżki PTF, które udziela pożyczek dewizowych.

— Duże znaczenie dla sumy udzielonych przez nas kredytów miało podniesienie stóp procentowych kredytów złotowych. Zwiększyło to konkurencyjność naszego produktu w stosunku do kredytów złotowych oferowanych przez inne banki — mówi Elżbieta Wachowicz-Gwiżdż, dyrektor działu marketingu PTF.

Bez rewolucji kapitałowej

Nie zanosi się na większe zmiany w strukturze kapitałowej największych pośredników. Żagiel jest jedyną firmą z czołówki, która nie ma jeszcze inwestora strategicznego. Spółka postanowiła sprzedać pakiet mniejszościowy swoich akcji jednemu z większych polskich banków.

Prezes Leszek Podkański nie chce jednak na razie ujawnić, o jaki bank chodzi ani jaką część akcji zamierza sprzedać. Transakcja zostanie sfinalizowana prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu.

Pojawiły się też spekulacje, że współpraca Lukas i Lukas Banku jest zapowiedzią połączenia tych firm.

— Nie potwierdzamy tego. Nie poszukujemy też w tej chwili inwestorów, chociaż oni do nas pukają — twierdzi Katarzyna Jędryczek-Wąsiel, rzecznik Lukasa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Polecane