Liderzy rankingu dają zarobić

Kamil Zatoński
opublikowano: 11-02-2005, 00:00

Nasz ranking to dobra wskazówka inwestycyjna. Portfel złożony z akcji liderów zestawienia przynosi wynik lepszy od rynkowej średniej.

Okazuje się, że warto z uwagą przyglądać się czołówce rankingu „PB” i Pentora, w którym doradcy inwestycyjni, analitycy rynkowi i maklerzy oceniają spółki notowane na GPW. Gdyby sugerować się wskazówkami specjalistów i konstruować portfel z walorów spółek z pierwszej dziesiątki poszczególnych zestawień, to jego wartość rosłaby szybciej od głównych indeksów. I to nie tylko w perspektywie kilku miesięcy, ale także dłuższej — choćby i trzech lat.

Nawet w 2002 r., kiedy WIG kończył rok na 9- -proc. minusie (licząc od 4 lutego, kiedy opublikowaliśmy ranking), a WIG20 stracił 16 proc., nasz portfel pozwolił ograniczyć straty do 4 proc. W kolejnych latach było lepiej, bo i koniunktura sprzyjała. W 2003 r. przeciętna stopa zwrotu (od 23 lutego do końca roku) sięgnęła 64,2 proc. i była o ponad 10 pkt proc. wyższa od zwyżki WIG i 22 pkt proc. — WIG20. Rok temu nasz ranking publikowaliśmy 1 kwietnia. Do końca roku dałby zarobić 14,8 proc. W tym czasie WIG i WIG20 zyskały po 11 proc.

Ranking jest także dobrą podpowiedzią dla nieco bardziej cierpliwych inwestorów. Ci, którzy zdecydowaliby się zainwestować w pierwszą dziesiątkę zestawienia za 2001 r. i wytrwaliby do 8 lutego 2005 r., dziś byliby na 55-proc. plusie. W tym czasie indeks blue chipów wzrósł o 40 proc. Zbliżone do rynkowej średniej wyniki przynosiłaby też długoterminowa inwestycja w liderów kolejnych dwu zestawień.

Zaletą portfela jest też jego dywersyfikacja. Zawsze było w nim miejsce dla przedstawicieli sektora bankowego, od wielu lat gości w nim Cersanit i LPP, a także Polfa Kutno i PGF. W czołówce plasuje się także Grupa Kęty (ubiegłoroczny zwycięzca). Eksperci wysoko cenią spółki IT, choć w 2002 r. ComputerLand, w 2003 r. Prokom, a rok temu Emax były hamulcowymi wzrostu wartości portfela. Honor branży ratował w ubiegłym roku Comarch. Może więc w tym roku karta się odwróci?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy