Liderzy włoskiej koalicji nie poddają się ws. budżetu odrzuconego przez KE

  • PAP
opublikowano: 23-10-2018, 18:24

"Nie poddamy się, wiemy, że podążamy właściwą drogą" - tak włoski wicepremier Luigi Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd skomentował odrzucenie przez Komisję Europejską projektu budżetu rządu Giuseppe Contego. "Idziemy naprzód" - zadeklarował Matteo Salvini z Ligi.

Di Maio, minister rozwoju gospodarczego i pracy napisał na portalu społecznościowym: "To pierwszy włoski budżet, który nie podoba się UE. Nie dziwię się; to pierwszy włoski budżet napisany w Rzymie, a nie w Brukseli".

Następnie polityczny lider antysystemowego ruchu stwierdził: "Przy szkodach wyrządzonych przez tych, którzy byli przed nami, nie mogliśmy oczywiście kontynuować ich polityki. Będziemy dalej z szacunkiem mówić Komisji Europejskiej, co chcemy zrobić".

"Ale jednakowy szacunek potrzebny jest wobec narodu włoskiego i rządu, który go reprezentuje. Będziemy dalej pracować z podniesioną głową dla dobra obywateli" - oświadczył Luigi Di Maio.

We wcześniejszym komentarzu podkreślił: "Wiemy, że jesteśmy ostatnim szańcem, by bronić praw socjalnych Włochów, i dlatego ich nie zawiedziemy. Wiemy, że gdybyśmy się poddali, doprowadzilibyśmy szybko do powrotu +ekspertów+, działających na rzecz banków i programu oszczędności".

"A zatem - dodał wicepremier - nie poddamy się. Wiemy, że podążamy właściwą drogą i dlatego nie zatrzymamy się".

Wicepremier, szef MSW Matteo Salvini z koalicyjnej Ligi napisał zaś na Twitterze: "Idziemy naprzód z uśmiechem, proszą nas o to obywatele włoscy".

"Jesteśmy przekonani, że postępujemy właściwie" - dodał Salvini.

Ministerstwo Finansów w Rzymie w reakcji na odrzucenie projektu włoskiego budżetu oświadczyło, że decyzja ta była "przewidywana" i "nie zaskakuje".

Resort zapewnił, że oceni przedstawione prośby i będzie zarazem monitorować reakcje rynków.

Jednocześnie ministerstwo zaznaczyło, że dyskusja z UE nie opóźni procedury przedłożenia ustawy budżetowej w parlamencie, co - jak wyjaśniło - nastąpi pod koniec tego lub na początku następnego tygodnia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu