Liechtenstein domaga się od Czech zwrotu dób

  • DI
opublikowano: 30-12-2018, 22:00

Fundacja księcia Liechtensteinu złożyła w 26 czeskich sądach pozwy o zwrot nieruchomości, bezprawnie, jej zdaniem, znacjonalizowanych po 1945 r. jako mienie niemieckie.

Chodzi głównie o 60 tys. ha terenów leśnych, ale również wiele obiektów zabytkowych, jak masowo odwiedzane przez turystów zamki Velke Losiny, Lednice i Valtice. Fundacja musiała złożyć pozwy przed końcem roku, gdyż nowelizacja Kodeksu cywilnego skróciła terminy przedawniania się roszczeń. Czeskie sądy stoją na stanowisku, że Franciszek Józef II, książę Liechtensteinu, przyjął w latach 30. obywatelstwo niemieckie i dlatego jego majątek został skonfiskowany na mocy tzw. dekretów Benesza. Fundacja uważa argument za fałszywy, twierdząc, że książę był obywatelem Liechtensteinu — państwa przestrzegającego w trakcie II wojny neutralności. Pochodzący z austriackiej Styrii szlachecki ród Liechtensteinów związany jest z czeskimi ziemiami od stuleci. Jego dobra w Czechach i na Morawach miały w 1919 r. około 160 tys. ha, ale pierwsza czechosłowacka reforma rolna zmniejszyła je wkrótce potem do 70 tys. ha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu