Lietuvos Rytas: polskie weto staje się kolejnym testem jedności UE

(Marek Druś)
opublikowano: 21-11-2006, 11:15

Zakończenie sporu spowodowanego polskim wetem wobec rozpoczęcia rozmów UE z Rosją w sprawie porozumienia o współpracy staje się kolejnym testem jedności Unii Europejskiej - napisał we wtorek w swym komentarzu litewski dziennik "Lietuvos Rytas".

Zakończenie sporu spowodowanego polskim wetem wobec rozpoczęcia rozmów UE z Rosją w sprawie porozumienia o współpracy staje się kolejnym testem jedności Unii Europejskiej - napisał we wtorek w swym komentarzu litewski dziennik "Lietuvos Rytas".

Dziennik pisze, że chociaż rośnie zagrożenie, że porozumienie nie zostanie podpisane, "wygląda na to, że na razie ani Paryż, ani Berlin nie zamierzają wywierać silnej presji na Warszawę, by ta nie przeszkadzała we flircie z Rosją".

"Ten minikryzys świadczy o tym, że sytuacja w Unii Europejskiej rzeczywiście pomału ulega zmianie" - czytamy w komentarzu dziennika, sugerującego, że następuje odchodzenie od "ślepego ulegania Moskwie".

Dziennik pisze, iż "coraz więcej jest sygnałów, że stara rosyjska taktyka +dziel i rządź+ względem Unii jest coraz mniej skuteczna, chociaż wszystko wskazuje na to, że Kreml nie dopuszcza jeszcze tej myśli".

"Lietuvos Rytas" wyraża też nadzieję, że "dotychczasowe argumenty Wilna i Warszawy w stosunkach z Rosją będą też bardziej zrozumiałe dla pozostałych Europejczyków".

Aleksandra Akińczo

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu