Lighthizer: w przyszłym tygodniu prezydent Trump podpisze częściową umowę z Japonią

opublikowano: 04-12-2019, 19:29

Robert Lighthizer, przedstawiciel USA ds. handlu powiedział, że w przyszłym tygodniu prezydent Donald Trump podpisze częściową umowę handlową z Japonią, donosi Reuters.

Umowa zwiększa dostęp do japońskiego rynku amerykańskich produktów rolnych. Z drugiej strony redukuje niektóre amerykańskie cła na japońskie produkty przemysłowe.
Lighthizer powiedział, że oba kraje chcą wejścia w życie porozumienia handlowego od początku 2020 roku.

Zawarta umowa nie obejmuje handlu autami, który jest głównym powodem wynoszącego 67 mld USD deficytu w wymianie handlowej USA z Japonią. Sekretarz handlu Wilbur Ross mówił we wtorek Reutersowi, że prezydent Donald Trump nie wyklucza wprowadzenia ceł na import aut, w tym tych z Japonii, pomimo upływu w ubiegłym miesiącu terminu na dokonanie analizy tego tematu.

Lighthizer powiedział, że USA i Japonia od początku 2020 roku rozpoczną konsultacje w celu rozpoczęcia dalszych negocjacji o szerszej umowie handlowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane