Likwidacja cukrowni na pół gwizdka

Katarzyna Kozińska
07-04-2004, 00:00

W tym roku działalność zakończą trzy cukrownie z KSC. O połowę mniej

niż planowano. Nie ma siły. Proces uzdrawiania musi się wydłużyć.

Po konsultacjach w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP) zarząd Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) zamierza wyłączyć w tym roku z produkcji tylko trzy cukrownie: Borowiczki, Klemensów i Żnin. W chwili zamykania tego wydania trwało jeszcze posiedzenie zarządu, na którym miała zostać podjęta formalna decyzja w tej sprawie.

Połowa planów...

Pierwotnie zakładano, że zamkniętych zostanie pięć, a nawet sześć zakładów.

— Zarząd poddał się naciskom związków zawodowych, ale nie tylko. Równie silna była presja posłów i senatorów z wszystkich bez wyjątku partii. Kwestia zamykania cukrowni stała się sprawą polityczną — uważa proszący o anonimowość przedstawiciel władz spółki.

Z dwoma pierwszymi łączy się jeszcze jeden argument. Być może pracownicy cukrowni planowanych do wygaszenia szybciej pogodziliby się z tym faktem, gdyby w zamian — i zgodnie z obietnicą zarządu grupy — dostali jakiekolwiek propozycje zatrudnienia. Szeroko omawiany program poszukiwania inwestorów do zagospodarowania zamykanych fabryk na razie nie dał żadnych rezultatów.

— Zarząd nie przygotował zbyt dużo alternatywnych rozwiązań — przyznaje Józef Woźniakowski, podsekretarz stanu w MSP, odpowiedzialny za cukrownie.

— Trzeba było nie obiecywać, skoro nie można sprostać obietnicy — mówi związkowiec jednej z cukrowni.

Zarząd tłumaczył w MSP, że miał zbyt mało czasu. Nie udało nam się wczoraj uzyskać komentarza Krzysztofa Kowy, szefa KSC.

...połowa sukcesów...

— Zmiana planów i wygaszenie mniejszej grupy cukrowni zaniży spodziewany efekt restrukturyzacji KSC — zgadza się minister Woźniakowski.

W programie naprawczym zarząd spółki argumentuje, że koncentracja produkcji i zmniejszenie kosztów to najważniejszy do osiągnięcia rentowności element przekształceń. Prawdopodobnie jeszcze w maju Polski Cukier przedstawi możliwość zamknięcia jeszcze dwóch zakładów — w Małej Wsi i Sokołowie. Nie wiadomo jednak, czy plan uda się zrealizować, skoro przy pierwszym podejściu zarząd musiał spuścić z tonu. A jeśli nie, to czy w 2005 r. zamiast planowanych dwóch cukrowni pod młotek pójdzie aż pięć?

...to chociaż akcje...

W tej sprawie jest jeszcze jedne bardzo ważny aspekt. W resorcie skarbu zapadła decyzja o dofinansowaniu Polskiego Cukru 230 mln zł. Jest jeden szkopuł. Brakuje pieniędzy. Dzisiaj urzędnicy mają więc ustalić, jakimi akcjami państwowych spółek zostanie dokapitalizowana KSC.

— Gotówki nie mamy. Jednak przekazanie akcji może być bardziej korzystne. W tym przypadku procedura jest bowiem krótsza i proces można przeprowadzić szybciej niż dokapitalizowanie gotówką. Później spółka może upłynnić akcje — wyjaśnia minister Woźniakowski.

W I etapie podwyższania kapitału KSC resort przekaże KSC resztówki akcji w prywatnych cukrowniach. Wyceniono je na 31,5 mln zł.

Okiem eksperta

To i tak jest sukces

Presja związkowa jest tak duża, że zamknięcie choćby jednej cukrowni jest już dużym osiągnięciem. Koncentracja produkcji pozwoli zwiększyć efektywność. Ale obiektywnie rzecz biorąc, trzy cukrownie to za mało. Restrukturyzacja, która się rozpoczyna, powinna zostać przeprowadzona osiem lat temu. Cukrowni musi być znacznie mniej. Ile? To trudno powiedzieć, bo to zależy m.in. od ich zdolności produkcyjnych. Opierając się na doświadczeniach innych krajów, uważam, że w Polsce docelowo powinno być najwyżej 20 cukrowni — łącznie z prywatnymi. Optymalnym właścicielem dla cukrowni są plantatorzy. Jednak na razie KSC potrzebuje wsparcia państwa. Dofinansowanie jest niezbędne, aby spółka mogła oczyścić się z długów i dojść do poziomu, z którego można zacząć zarabiać pieniądze.

Zygmunt Smoleński Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Likwidacja cukrowni na pół gwizdka