"Likwidacja OFE wciąż możliwa"

19-07-2013, 09:13

Plany rządu zwiększenia deficytu budżetowego nie zmieniły planów, by w ciągu dwóch lat zmniejszyć deficyt do ok. 3 proc. PKB, by UE zdjęła procedurę nadmiernego deficytu, zapewnia minister finansów Jacek Rostowski w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Jacek Rostowski, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Jacek Rostowski, fot. Bloomberg

Nowelizacja zwiększy deficyt budżetu o 1 proc. PKB, jednak zdaniem Rostowskiego przekroczenie progu 55 proc. pod koniec roku nam nie grozi.

Odnośnie przystąpienia Polski do strefy euro minister uznał termin 10 lat za realistyczny.
-Wydaje mi się, że 10 lat to realistyczny termin, może to nastąpić nieco szybciej. Jednak musimy mieć pewność, że strefa została na tyle zreformowana, iż możemy do niej bezpiecznie przystąpić – powiedział.

W kwestii OFE minister powiedział, że ich całkowita likwidacja nie jest wykluczona.

- Są propozycje, których całkowicie nie odrzuciliśmy, jak np. pełna likwidacja OFE czy ich tzw. wygaszenie – podkreślił.

Rostowski pośrednio odniósł się również do krytyki działań rządu w sprawie OFE przedstawionej przez Leszka Balcerowicza.

-  Jeśli się podejmuje tak wielkie dzieło, jak przeprowadzenie kraju z komunizmu do kapitalizmu i demokracji, to siłą rzeczy popełni się wiele błędów. Ja te błędy staram się poprawiać, na przykład korygując reformę emerytalną – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / "Likwidacja OFE wciąż możliwa"