Likwidacja SSE pogłębi kryzys

Patrycja Otto
opublikowano: 17-12-2002, 00:00

Likwidacja kopalń i hut odbija się na kondycji finansowej wielu lokalnych przedsiębiorców. Szybką poprawę może przynieść napływ nowych inwestorów.

Bronisław Dąbrowski

dyrektor produkcji w Zakładach Produkcyjnych Atlas Barbara w Dąbrowie Górniczej

- Duży problem widzimy w likwidacji specjalnych stref ekonomicznych w związku z przystąpieniem Polski do UE. Decydując się na budowę przedsiębiorstwa w rejonie strefy katowickiej, kierowaliśmy się obiecanymi ulgami podatkowymi, z których będziemy mogli korzystać przez 10 lat od zakończenia inwestycji. Na skutek likwidacji SSE utraciliśmy tę możliwość. Czujemy się oszukani. W przypadku firm z naszej branży zagrożenia upatrujemy w kryzysie panującym na rynku budownictwa. Spadek realizowanych projektów powoduje mniejszą liczbę zamówień na nasze produkty. Poprawę sytuacji przyniosłoby zatem ożywienie gospodarcze, zwłaszcza w segmencie budownictwa.

Magdalena Surowiec

prezes Alpha Star Export-Import w Myszkowie

- Na niekorzyść polskich przedsiębiorców działa przede wszystkim słaby wzrost koniunkturalny, wysokie obciążenia, podatki oraz długie terminy obowiązujące przy spłacie należności za wykonane usługi. Firm, które są rozwojowe i nie mają problemów, obecnie jest niewiele. I zamiast wspomóc pozostałe przedsiębiorstwa, rząd wprowadza coraz to nowe podatki. Obecnie po zsumowaniu obciążenia z tego tytułu wynoszą około 70 proc. Dlatego poprawę mogą przynieść przede wszystkim zmiany w przepisach podatkowych oraz skrócenie terminów płatności, które ograniczą powstawanie zatorów płatniczych i zdyscyplinują nierzetelnych przedsiębiorców. Jest to szczególnie istotne dla małych i średnich firm, które nie zawsze mogą posiłkować się kredytami bankowymi. Poza tym powinien nastąpić rozwój infrastuktury drogowej.

Waldemar Wyciślik

prezes Rejonu Wysokich Napięć z Chorzowa

- Największe zagrożenie stanowi utrzymująca się od dłuższego czasu recesja na polskim rynku. Jest ona odczuwalna szczególnie w województwie śląskim. Likwidacja kopalń i hut powoduje, że tracimy odbiorców na oferowane przez nas usługi. To wpływa na kondycję finansową naszą i podobnych nam firm. Poprawę obecnej sytuacji może przynieść tylko ożywienie gospodarcze. Potrzebni są nowi inwestorzy, napływ kapitału do Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Aktualności / Likwidacja SSE pogłębi kryzys