Likwidacja Swarzędza niemal przesądzona

KSA
opublikowano: 04-02-2009, 00:00

Stowarzyszenie inwestorów apeluje o stawienie się na walnym, choć szanse zablokowania likwidacji są nikłe.

Stowarzyszenie inwestorów apeluje o stawienie się na walnym, choć szanse zablokowania likwidacji są nikłe.

Mimo że BZ WBK AIB Asset Management, który kontroluje blisko 25 proc. akcji Swarzędza, nie deklaruje wprost, jak będzie głosować na marcowym walnym, można domniemywać, że losy spółki są już przesądzone. Do podjęcia uchwały nie potrzeba bowiem reprezentacji 50 proc. kapitału na walnym, lecz jedynie trzech czwartych głosów.

— Do mojej poprzedniej wypowiedzi wkradła się nieścisłość wynikająca z rozważenia dalszego scenariusza wypadków po decyzji o rozwiązaniu spółki, czyli m.in. odwrócenia jej skutków. Nie należy bowiem wykluczać wariantu, że w toku likwidacji spółki ustaną podstawy dla podjętej uchwały o rozwiązaniu — wówczas akcjonariusze mogą zadecydować o dalszym istnieniu spółki. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, do momentu złożenia wniosku o wykreślenie spółki z rejestru istnieje możliwość podjęcia uchwały o kontynuowaniu spółki, jeżeli zgodzi się na to walne zgromadzenie większością trzech czwartych głosów przy co najmniej 50-procentowym kworum — tłumaczy Szymon Skiendzielewski, partner w kancelarii Chajec, Don-Siemion Żyto.

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) apeluje więc do drobnych akcjonariuszy o stawienie się na marcowym walnym lub przekazanie pełnomocnictw.

— Ponieważ uchwała o likwidacji wymaga 3/4 głosów na walnym, można się spodziewać, że uzyskanie realnego wpływu na wynik głosowania przez akcjonariuszy mniejszościowych będzie niezwykle trudne. Z drugiej strony, free float na poziomie 75 proc. daje szansę na skuteczną mobilizację — podkreśla Paweł Wielgus, specjalista ds. interwencji i analiz SII.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane