Czytasz dzięki

Linie lotnicze w USA tracą 10 mld USD miesięcznie rezerw gotówkowych

opublikowano: 06-05-2020, 11:05

Amerykańskie linie lotniczą tracą ogółem ponad 10 mld USD gotówki miesięcznie, podczas gdy na trasach krajowych przewożą średnio mniej niż 20 pasażerów na lot, donosi Reuters.

Branżowa grupa Airlines for America szacuje, że amerykańscy przewoźnicy lotniczy z uwagi na pandemię zużywają wspólnie miesięcznie ponad 10 mld USD zasobów gotówkowych. Podkreśla, że nawet po uziemieniu ponad 3 tys. samolotów, co stanowi blisko 50 proc. aktywnej floty w USA, jej przewoźnicy-członkowie, w tym cztery największe amerykańskie linie lotnicze, mieli średnio tylko 17 pasażerów na lot krajowy i 29 pasażerów na lot międzynarodowy. Ruch pasażerski w USA zmniejszył się od marca aż o 95 proc. Z kolei liczba pasażerów „zabookowanych” netto spadła o prawie 100 proc. w ujęciu rocznym. Grupa ostrzegła, że jeśli przewoźnicy lotniczy zwrócą wszystkie bilety, w tym te zakupione jako bezzwrotne lub anulowane przez pasażera zamiast przewoźnika, „spowoduje to ujemne saldo środków pieniężnych, które doprowadzi do bankructwa”.

Samoloty linii United Airlines
Zobacz więcej

Samoloty linii United Airlines fot. Bloomberg

Zdaniem Nicholasa Calio, szefa AfA, branża lotnicza w USA wyjdzie z kryzysu będąc jedynie cieniem tego, czym była zaledwie trzy miesiące temu.

Linie lotnicze „przewidują długą i trudną drogę. ... Historia pokazała, że popyt na transport lotniczy nigdy nie przeżył recesji w kształcie litery V po kryzysie – wyjaśnił Calio.

Departament Skarbu USA przyznał liniom lotniczym prawie 25 mld USD w formie dotacji gotówkowych, aby pomóc im w pokryciu kosztów płac w zamian za to, że zgodzą się nie zwalniać pracowników do 30 września. Jednak największe linie lotnicze ostrzegły, że prawdopodobnie będą musiały dokonać dodatkowych redukcji personelu  w tym roku, aby reagować na długoterminowy spadek popytu na podróże.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane