Linie lotnicze z USA kreślą katastroficzny scenariusz w związku z wdrożeniem 5G

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 18-01-2022, 15:23

Stowarzyszenie reprezentujące główne amerykańskie linie lotnicze zwróciło się do sekretarza ds. transportu Pete'a Buttigiega i krajowych organów regulacyjnych ds. komunikacji i lotnictwa o uniemożliwienie operatorom telekomunikacyjnym wdrożenia nowych częstotliwości sieci 5G już w środę, 19 stycznia. Ich zdaniem może to mieć katastrofalny wpływ na działalność branży i doprowadzić do odwołania tysięcy lotów - informuje Bloomberg.

Amerykańskie linie lotnicze ostrzegły w poniedziałek wieczorem, że systemy lotniskowe mogą mieć poważne problemy z zakłóceniami, jeśli nowe częstotliwości sieci 5G zostaną uruchomione już w środę, 19 stycznia.

Stowarzyszenie zrzeszające przewoźników ogłosiło, że jest gotowe do negocjacji z rządem i operatorami telekomunikacyjnymi w celu znalezienia rozwiązania dogodnego dla każdej ze stron.

Operatorzy telekomunikacyjni, w tym m.in. AT&T i Verizon Communications, osiągnęli porozumienie z federalnymi organami regulacyjnymi na początku tego miesiąca. Zgodzili się wówczas na przesunięcie pierwotnego terminu wdrożenia, który przypadał na 5 stycznia.

W niedzielę Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) informowała, że wykorzystywanie systemów wspierających lądowanie w warunkach słabej widoczności jest dozwolone na 48 z 88 lotnisk położonych w okolicach miejsc, w których mają zostać uruchomione nowe częstotliwości 5G. Na razie nie opublikowano zaktualizowanych danych na ten temat.

Przewoźnicy uważają, że wdrożenie pasm przed uzyskaniem certyfikacji FAA przez wszystkie porty lotnicze może skutkować koniecznością odwołania tysięcy lotów.

Wdrożenie częstotliwości 5G w Europie i Azji przebiegało bez zakłóceń. Po tym, gdy FAA w grudniu ub.r. zgłosiła obawy, Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej stwierdziła, że ​​nie zauważyła żadnych niebezpiecznych symptomów w trakcie trwania tego procesu w regionie, jednak wskazała, że w przypadku USA kluczowe mogą okazać się indywidualne czynniki, w tym w szczególności technologie stosowane przez lotniska.

Apel linii lotniczych poparło dwóch amerykańskich kongresmenów z Partii Demokratycznej, Peter DeFazio i Rick Larsen.

“Musimy zapewnić FAA i branży lotniczej więcej czasu na dokładną ocenę ryzyka, aby uniknąć katastrofalnych zakłóceń w naszej przestrzeni powietrznej“ - napisali politycy we wspólnym oświadczeniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane