Linie lotnicze z USA „zawieszają” prognozy na 2020 r. , ograniczają moce przewozowe

opublikowano: 10-03-2020, 17:28

Czołowe amerykańskie linie lotnicze American Airlines i Delta zawiesiły we wtorek swoje prognozy finansowe na 2020 r. i podjęły dalsze drastyczne działania w celu zwalczania negatywnego wpływu koronawirusa, donosi Reuters.

Z kolei linie United Airlines  ogłosiły podwyższenie kapitału i ostrzegły przed stratą w pierwszym kwartale.

Samolot American Airlines
Samolot American Airlines
fot. Bloomberg

Sektor lotniczy, przede wszystkim przewoźnicy pasażerscy mocno ucierpiał w wyniku szybko rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa, ponieważ turyści odwołują wycieczki, a firmy na całym świecie ograniczają do minimum niezbędne podróże.

Linie Delta poinformowały, że obniżają krajowe zdolności przewozowe o 10 do 15 proc., a międzynarodowe o 20 do 25 proc. i zamraża zatrudnianie w całej firmie. Dodatkowo oferują pracownikom możliwość wzięcia dobrowolnego urlopu i rozważają wcześniejsze wycofanie starszych samolotów. Przewoźnik odnotował spadek rezerwacji netto aż 25-30 proc .i spodziewał się dalszego pogorszenia sytuacji.

Z kolei American Airlines zmniejszą krajowe zdolności przewozowe o 7,5 proc. w kwietniu, a międzynarodowy o 10 proc. w nadchodzącym sezonie letnim.

Linie lotnicze stwierdziły, że na dzień 9 marca mają ponad 7,3 mld USD dostępnego kapitału i są w stanie poradzić sobie z kryzysem. Czynnikiem sprzyjającym jest  spadek cen paliw, który ma przynieść oszczędności rzędu 3 mld USD w 2020 r. W

Linie United, które już wcześniej ogłosiły redukcje zdolności przewozowych, stwierdziły, że pozyskały dodatkowe 2 mld USD, zwiększając całkowitą płynność do 8 mld USD, jednocześnie zmniejszając wydatki inwestycyjne na 2020 r. o ponad jedną trzecią do około 4,5 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane