Linię technologiczną trudno sprzedać

Monika Niewinowska
opublikowano: 11-10-2001, 00:00

Linię technologiczną trudno sprzedać

Mimo licznych utrudnień w dostępie do leasingu maszyn i urządzeń, ta forma finansowania inwestycji stanowiła w pierwszym półroczu 30 proc. wartości przedmiotu leasingu ogółem. Mimo bezspornego ryzyka leasingu przedmiotów nietypowych, leasingodawcy będą musieli odpowiedzieć na zainteresowanie firm tzw. leasingiem trudnym.

Leasing nietypowych maszyn i urządzeń pociąga za sobą wysokie ryzyko. W przypadku rezygnacji klienta ze spłacania lub wykupu takiego przedmiotu firmy lea-singowe muszą się liczyć z problemami wynikającymi z jego posiadania. Jest to powodem niechęci do finansowania tego typu trudno zbywalnych przedmiotów. Decydując się na podjęcie takiego ryzyka leasingodawcy wymagają od swoich klientów dodatkowych zabezpieczeń, mających wpłynąć na jego minimalizację.

— Uzyskanie leasingu na skomplikowane, nietypowe urządzenia nie jest proste. Wymagamy w takich przypadkach dodatkowych zabezpieczeń. Z odmową najczęściej spotykają się mali i średni przedsiębiorcy — mówi Maciej Morzyński, prawnik, specjalista ds. leasingu w Pomorskim Towarzystwie Leasingowym.

Obawy firm leasingowych przed podejmowaniem ryzyka powodują, że wielu przedsiębiorstwom nie udaje się uzyskać środków na inwestycje, które często w istotny sposób mogłyby wpłynąć na ich rozwój. Jednym ze skutków utrudnionego dostępu do środków finansowych na modernizację i rozwój firmy jest zastój gospodarczy. Ten z kolei powoduje, że nawet przedsiębiorstwa nie mające problemów z dostępem do leasingu wycofują się z planowanych inwestycji.

Przekonać kapitał

Mimo licznych utrudnień formalnych w dostępie do leasingu maszyn i urządzeń zainteresowanie tą formą finansowania inwestycji jest bardzo duże. Jej wartość w ogóle aktywów przekazanych w leasing w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku stanowi ponad 30 proc. Jest to najwyższy wskaźnik wśród wszystkich krajów europejskich. Odpowiedzią na zainteresowanie klientów jest powstawanie firm leasingowych, specjalizujących się w tzw. trudnym leasingu.

— Większość leasingowanych przez nas przedmiotów to urządzenia niestandardowe, często robione na indywidualne zamówienie klienta, np. linia technologiczna — informuje Ryszard Barski, członek zarządu firmy Polski Lea-sing Przemysłowy.

Leasingodawcy zgodnie twierdzą, że zdarzają się wyjątki, kiedy obecna kondycja finansowa klienta nie jest traktowana jako podstawowe kryterium udzielenia leasingu. Jako główne zabezpieczenie może być potraktowany bardzo dobrze przygotowany, przekonywający biznesplan.

— Ostatnio przeprowadzaliśmy transakcję na przedmiot bardzo nietypowy, o wartości blisko 1 mln zł, dla firmy rozpoczynającej dopiero działalność. Jeżeli klient przekona nas, że urządzenie pozwoli się spłacić, jesteśmy gotowi podjąć takie ryzyko — zapewnia Grażyna Zawisza, dyrektor warszawskiego oddziału Kredyt Lease.

Pokonać strach

Na udostępnienie maszyn i urządzeń w leasingu decydują się firmy posiadające wiedzę i doświadczenie, pozwalające im na pokonanie bariery strachu przed finansowaniem przedmiotu odbiegającego od standardu.

— Niechęć firm leasingowych do podejmowania się finansowania nietypowych przedmiotów wynika przede wszystkim z niewystarczającej znajomości rynku tego typu dóbr. My zatrudniamy wielu specjalistów, z pomocą których udaje nam się sprawnie i kompleksowo przeprowadzić każdą transakcję. Istotną rolę odgrywają tu eksperci handlu zagranicznego, z tego względu, że wiele leasingowanych przez nas maszyn i urządzeń ma pochodzenie zagraniczne — twierdzi Grażyna Zawisza.

Jej zdaniem, na ogólną niechęć do finansowania maszyn i urządzeń wpływa również wysokie ryzyko spowodowane niekorzystną procedurą rozliczania. Ze względu na bardzo niską, 7-proc. amortyzację, kwota leasingu przez cały okres trwania umowy pozostaje wyjątkowo wysoka. Również cena wykupu maszyny czy urządzenia po zakończeniu leasingu jest niewspółmiernie wysoka w porównaniu z samochodem czy komputerem.

— Zgodnie z nowymi propozycjami Ministerstwa Finansów, do wyliczenia wartości końcowej przedmiotu leasingu stosowana będzie potrójna degresywna amortyzacja. Stworzy to co prawda korzystne warunki leasingu przedmiotów o wysokiej stopie amortyzacji, takich jak samochody czy sprzęt komputerowy, jednocześnie pogorszy jednak warunki leasingu maszyn i urządzeń, mających zazwyczaj kilkuprocentową stopę amortyzacji — mówi Piotr Czyżak, prezes WCL Herbico, przewodniczący Konferencji Przedsiębiorstw Leasingowych.

Monika Niewinowska

m.niewinowska@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Linię technologiczną trudno sprzedać