Lipcowa sprzedaż detaliczna sugeruje silny wzrost konsumpcji w III kw. - analitycy

Internet Securities
24-08-2006, 15:36

Lipcowa sprzedaż detaliczna wskazuje na to, że w III kwartale będziemy mieć do czynienia z silnym wzrostem konsumpcji, ale nie powinna mieć wpływu na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) na najbliższym posiedzeniu, oceniają ekonomiści.

Lipcowa sprzedaż detaliczna wskazuje na to, że w III kwartale będziemy mieć do czynienia z silnym wzrostem konsumpcji, ale nie powinna mieć wpływu na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) na najbliższym posiedzeniu, oceniają ekonomiści.

„Wskaźnik lipcowej sprzedaży detalicznej okazał się nieco niższy niż prognozy, mimo to potwierdza duży wzrost popytu wewnętrznego” – napisali ekonomiści Banku BPH w komentarzu do danych.

Ekonomiści Banku Handlowego podkreślają, że motorem wysokiego wskaźnika sprzedaży detalicznej jest stopniowa poprawa sytuacji na rynku pracy, ale także wzrost wynagrodzeń.

„Z kolei spadający wskaźnik stopy bezrobocia jest wynikiem zarówno zwiększenia wskaźnika podaży pracy, jak i odpływu pracowników do krajów Unii Europejskiej” – napisali ekonomiści Banku Handlowego.

Ich zdaniem, dane o lipcowej sprzedaży detalicznej nie będą miały wielkiego wpływu na przyszłotygodniową decyzję RPP, a stopy procentowe pozostaną niezmienione do kwietnia 2007 roku.

Natomiast ekonomiści ING Banku Śląskiego oceniają, że lipcowy wskaźnik sprzedaży detalicznej jest potwierdzeniem na stabilizację wzrostu.

W czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 1,0% w ujęciu miesięcznym i wzrosła o 11,0% r/r. W czerwcu sprzedaż detaliczna wzrosła o 10,7%. Ekonomiści oczekiwali wzrostu średnio o 12,3%. (ISB)

Dagmara Leszkowicz

dag/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Lipcowa sprzedaż detaliczna sugeruje silny wzrost konsumpcji w III kw. - analitycy