Lira rekordowo słaba po zapowiedzi prezydenta Turcji

Marek Druś, Bloomberg
opublikowano: 15-05-2018, 07:55
aktualizacja: 15-05-2018, 08:00

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że jeśli wygra wybory w przyszłym miesiącu chce zwiększyć kontrolę nad gospodarką Turcji i wziąć większą odpowiedzialność za politykę monetarną.

Erdogan powiedział, że po zwycięstwie w wyborach chce stworzyć w pełni prezydencki system władzy. Oczekuje, że w tej sytuacji bank centralny będzie musiał uwzględnić jego głos wzywający do obniżenia stóp procentowych.

Wyświetl galerię [1/2]

Recep Tayyip Erdogan

fot. Bloomberg

- Kiedy ludzie zaczną odczuwać trudności z powodu polityki monetarnej, kogo mają o to obwiniać – zapytał prezydent Turcji w wywiadzie dla Bloomberga. – Będą obwiniać prezydenta. Ponieważ będą zwracać się o to do prezydenta, musimy dać im obraz prezydenta, który ma wpływ na politykę monetarną – dodał.

Erdogan przyznał, że „może to być niewygodne dla niektórych”.

- Ale musimy to zrobić. Bo to ci, którzy rządzą państwem są odpowiedzialni przed obywatelami – powiedział prezydent Turcji.

Jego wypowiedzi spowodowały, że turecka lira stała się rekordowo słaba wobec dolara amerykańskiego. Za dolara płacono już nawet 4,3982 TRY. Obecnie lira słabnie o 0,3 proc. do 4,3799 TRY za dolara.

- Oczywiście nasz bank centralny jest niezależny. Ale bank centralny nie może pomimo tej niezależności nie uwzględniać sygnałów dawanych przez prezydenta, który jest szefem władzy wykonawczej. Musi to uwzględnić i podjąć zgodne z tym działania. Wierzę, że przyniesie to bardzo korzystne zmiany w przyszłości – powiedział Erdogan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Lira rekordowo słaba po zapowiedzi prezydenta Turcji