Czytasz dzięki

List malarzy sprzedany za ponad 210 tys. eur

  • DI
opublikowano: 18-06-2020, 22:00

List napisany przez Vincenta van Gogha i Paula Gauguina, opisujący ich wizyty w domach publicznych i dyskusje o przyszłości sztuki, został sprzedany na aukcji w Paryżu za 210 600 EUR. Kupiła go Fundacja Vincenta van Gogha, która wystawi go w Muzeum Vincenta Van Gogha w Amsterdamie.

To jedyny list, który holenderski malarz napisał wspólnie z innym artystą, a także najważniejszy dokument w związany z van Goghiem w rękach prywatnych. Pod koniec 1888 r. podczas pobytu we francuskiej miejscowości Arles artyści napisali list do malarza Emile'a Bernarda. Opisali w nim swoje rozmowy na temat sztuki i pracy. W liście van Gogh pochlebnie wyrażał się o Gauguinie, który odrzucał komplementy i prosił Bernarda, żeby „nie słuchał Vincenta”.

„Teraz coś, co Cię zainteresuje — zrobiliśmy kilka wycieczek po burdelach i jest prawdopodobne, że często będziemy tam chodzić do pracy” — napisali malarze.

Gauguin spędził z van Goghem w Arles około dwóch miesięcy. List powstał tydzień po przyjeździe francuskiego malarza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane