Lista 2000 nazwisk może rozbić grecki rząd

KŁ, CNBC.COM
opublikowano: 10-10-2012, 10:35

Lista niemal 2000 nazwisk bogatych Greków, którzy mają konta w szwajcarskich bankach, wywołała w Grecji kolejny kryzys, tym razem polityczny. Kontrowersje, które wywołała spowodowały, że przyszłość kruchej koalicji rządowej wisi na włosku.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W ubiegłym miesiącu minister finansów Grecji poinformował o zaginięciu wspomnianej listy. W powiązaniu z innymi śledztwami w związku z korupcją, które zostały uruchomione w ostatnich tygodniach, cała sprawa wydaje się coraz bardziej mroczna. W czwartek, były zastępca ministra spraw wewnętrznych, który wg greckich mediów był objęty dochodzeniem, został odnaleziony martwy. Prawdopodobnie chodzi o samobójstwo.

Politycy, których dotyczy śledztwo są jednocześnie członkami partii stanowiących filary rządu

Śledztwo ujawniło również bliskie powiązania greckiego establishmentu politycznego z wielkim światem biznesu. Rośnie rozgoryczenie społeczeństwa, że rząd nie chce zająć się niesławną listą 1991 Greków z kontami w genewskim oddziale banku HSBC, którą w 2010 r. francuski rząd przekazał Grekom w związku z międzynarodową walką z przestępczością podatkową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, CNBC.COM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Lista 2000 nazwisk może rozbić grecki rząd