Lista chętnych na zakup udziałów Expandera jeszcze w sierpniu

ISB
12-07-2007, 14:21

Krótka lista podmiotów zainteresowanych zakupem do 49% akcji Expandera, największej w Polsce firmy doradztwa finansowego od GE Investment, posiadającego 100% udziałów w spółce, będzie gotowa w sierpniu. Do sfinalizowania transakcji może dojść do końca tego roku, poinformowali w czwartek przedstawiciele spółki.

O zamiarze sprzedaży mniejszościowego pakietu akcji Expandera przez GE Investment, prasa informowała kilka tygodni temu.

"W tej chwili jest lista ponad 20 podmiotów, do których wcześniej zostały wysłane memoranda informacyjne. Myślimy, że w sierpniu dojdzie do skrócenia tej listy do około 5 podmiotów, które przeprowadzą due diligence w spółce"- powiedziała podczas konferencji prasowej prezes Expandera Małgorzata Zbierada.

"Do transakcji może dojść do końca roku"- dodała.

Wśród firm, które znajdują się obecnie na liście są zarówno polscy inwestorzy, jak i zagraniczne spółki, prowadzące podobną, co Expander działalność, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze private equity i instytucje finansowe nie obecne jeszcze na naszym rynku

"To może być spółka, która prowadzi działalność komplementarną do naszej lub fundusz private equity. Niczego nie wykluczamy. GE chce zachować pakiet większościowy"- powiedziała Zbierada. Dodała, że na liście nie ma banków, a podmioty, które są zainteresowane Expanderem realizują raczej duże transakcje.

Pozyskanie nowego inwestora umożliwi spółce szybszy rozwój produktowy, szczególnie w segmencie inwestycyjnym i geograficzny, choć obecnie Expander posiada środki na finansowanie działalności i wypracowuje zyski.

"Nasz dalszy rozwój zależy w dużej mierze od tego, kim będzie nasz nowy partner. Jedną z możliwości jest rozwój geograficzny. Mamy plany pójścia na Wschód, ale możemy się też rozwijać tam, gdzie są Polacy - w Anglii, czy Irlandii. Ostateczna decyzja będzie pod koniec roku"- powiedziała prezes.

Expander planował wcześniej otwarcie testowej placówki w Moskwie. Poszukiwania inwestora sprawiły, że otwarcie biura spółki w Rosji zostało zawieszone. Powstał tam natomiast oddział GE pod nazwą GE Money Hipoteczny Broker.

Wartość akcji kredytowej zrealizowanej przez Expandera w I półroczu wyniosła 2,15 mld zł. Po 5 miesiącach tego roku, sprzedaż produktów inwestycyjnych sięgnęła 200 mln zł.

"Do końca roku myślimy o kwocie 4 mld zł w kredytach. To jest ostrożna prognoza"- powiedziała prezes.

Sieć Ekspandera, która liczy 23 placówki własne oraz 25 placówek franczyzowych jeszcze w tym roku powinna powiększyć się o kilka oddziałów. Spółka zatrudnia prawie 300 doradców, w tym prawie 200 w sieci własnej, 70-80 sieci franczyzowej oraz 30 doradców mobilnych.

Expander miał 23 mln zł zysku netto w 2006 r., przy przychodach na poziomie 53 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Lista chętnych na zakup udziałów Expandera jeszcze w sierpniu