Listopad będzie słaby dla giełdy

opublikowano: 04-11-2009, 07:10

To może być najgorszy miesiąc od lutego. Analitycy mówią o dalszych spadkach. Jedyna nadzieja w tym, że większość nie zawsze na rację.

Korekta na warszawskim parkiecie przybiera na sile. Tylko wczoraj WIG20 stracił 3,1 proc. Listopad dla inwestorów rozpoczął się bardzo źle. Zdaniem wielu analityków, może to być przedsmak tego, co czeka nas w całym miesiącu. Specjaliści są przekonani, że trend spadkowy będzie się pogłębiał. Skrajnie pesymistyczne scenariusze mówią nawet o przebiciu 2000 pkt jeszcze w tym miesiącu. To oznaczałoby spadek o ponad 10 proc., a od październikowego szczytu o prawie 20 proc.

Z sondy przeprowadzonej przez "PB" wynika, że na koniec miesiąca indeks blue chipów może być wart od 2000 pkt do 2150 pkt. Zdaniem analityków, w listopadzie trudno będzie o wzrosty, co może być związane m.in. z sezonem raportów kwartalnych. Tym razem wyniki nie robią na inwestorach wielkiego wrażenia, bo po dość udanym drugim kwartale poprzeczka poszła w górę. Wyceny spółek mogą podbić tylko wyniki dużo lepsze od oczekiwań, a o takie będzie trudno. Wskaźniki wyprzedzające koniunktury gospodarczej wykazują w ostatnich tygodniach pewną zadyszkę. Tymczasem poprawę w realnej gospodarce indeksy giełdowe już zdyskontowały. Wrażenia na inwestorach nie robi także podnoszenie prognoz PKB dla naszej gospodarki. Wczoraj zrobiła to Komisja Europejska, która uznała, że Polska jako jedyny kraj członkowski UE odnotuje wzrost gospodarczy, w wysokości 1,2 proc. PKB. To było już w cenach akcji.

Listopad będzie słaby dla giełdyListopad będzie słaby dla giełdyListopad będzie słaby dla giełdyListopad będzie słaby dla giełdy

Opinie innych analityków w środowym Pulsie Biznesu.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Listopad będzie słaby dla giełdy