Listy

Jacek Zalewski
opublikowano: 29-06-2004, 00:00

RPP pewnie podniesie stopy procentowe

- To oczywiste, że bankowcy oczekują wzrostu stóp procentowych, bo daje im to wyższe zyski! Niech się lepiej zastanowią, jak tu utrzymać wzrost gospodarczy, bo podnoszenie stóp — i tak jednych z najwyższych na świecie — raczej temu nie sprzyja.

Mat

- Jestem zdumiony, że Rada Polityki Pieniężnej znowu nie jest w stanie sprostać swoim zadaniom. Najpierw stopy były znacznie za wysokie przez długi czas, co oczywiście dało się odczuć w gospodarce. Teraz znowu RPP będzie zaskoczona, że cel inflacyjny zostanie przekroczony. Jestem tym zaskoczony, bowiem zdroworozsądkowe symptomy i konieczność podwyższenia stóp można było zaobserwować np. na podstawie istotnego wzrostu cen benzyny i energii, a także dużego PKB. Analitycy mogą być zdziwieni nagłym wzrostem inflacji, albowiem nie dysponują całościowym obrazem ze względu na brak dostępności do wszystkich danych. Natomiast nie może to dotyczyć RPP, której głównym zadaniem jest przecież trzymanie ręki na pulsie.

AAP

- Wzrost cen żywności nie jest wynikiem zjawisk na rynku krajowym, tylko inwazji kupców z Unii Europejskiej. I na tym właśnie polega problem. Właściwą reakcją byłoby również wystąpienie do UE, aby z powodu oczywistego zaburzenia równowagi rynkowej ograniczyła, przynajmniej na rok, import z Polski. W tym czasie producenci będą mogli nastawić się na nową sytuację: zwiększony popyt. Zwykłe podniesienie stóp w żaden sposób nie rozwiąże problemu.

Fritz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu