Listy

Jacek Zalewski
opublikowano: 18-02-2005, 00:00

Co z przetargiem na częstotliwości

- To jest dokładnie tak, jak ja bym dzisiaj postanowił stworzyć konkurencję dla McDonald’sa. Ale mam problem — nie mam funduszy pozwalających w krótkim tempie zbudować w całym kraju tysiące lokali. Ale co tam, w trosce o dobro klienta ktoś na górze zadecyduje, że McDonald’s powinien mi udostępnić swoją sieć. To nic, że tworzył tę sieć od kilkunastu lat — inwestował. A ja co zarobię, to wezmę do kieszeni. I w przeciwieństwie do McDonald’s cena kanapki u mnie nie będzie podyktowana inwestycjami, a tylko kosztem. McDonald’s to koncern światowy, więc najprawdopodobniej wyniesie się z Polski, bo w biznesie nie ma miejsca dla frajerów.

Rozbawiony

Konsolidacja w energetyce

- Czy Pan Minister wie, o czym mówi? Jak zakład energetyczny, który ma sieci, stacje transformatorowe, całą infrastrukturę, jest zagrożony konkurencją? Co? Konkurencja wybuduje nowe linie przesyłowe? Poza tym, po co konkurencja ma się pchać do nas, gdy ceny za energię elektryczną płacone przez gospodarstwa domowe w Polsce są najniższe w Europie. Owszem, ktoś może powiedzieć, że zagrożeni są producenci, ale to też nieprawda. Ze względów systemowych energia musi być produkowana na miejscu. Cała ta konsolidacja służy zamaskowaniu nieefektywności energetyki, i zamiast wymuszać restrukturyzację, tylko konserwuje nieefektywność.

Odbiorca

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu