Listy

jaz
opublikowano: 09-05-2006, 00:00

Bronię wiceministra

- W „PB” nr 81 z 25 kwietnia ukazał się artykuł, w którym opinię wiceministra Piotra Stommy, że budowa autostrad w systemie koncesyjnym jest absurdem, oceniono jako nie do końca prawdziwą. Rzadko mam okazję chwalić rząd, ale tym razem popieram tę opinię. Prześledźmy to na przykładzie autostrady A1.

Jeszcze w pierwszej połowie lat 90. zdecydowano, że A1 budowana będzie w systemie koncesyjnym — wyłonione w przetargu konsorcjum za pożyczone pieniądze wybuduje płatną autostradę i po określonym w koncesji okresie, zwróci autostradę państwu. (...) Okazało się jednak, że banki z rezerwą podchodzą do projektów autostradowych, gdy mają wziąć na siebie ryzyko związane z przyszłym ruchem. (...) Są jednak skłonne pożyczyć pieniądze jeżeli kredyt będzie w pełni gwarantowany przez państwo.

I tu jest pies pogrzebany. GTC z ochotą wybuduje nie tylko odcinek do Nowych Marz, lecz całe 150 km autostrady do Torunia za ponad 5 mln euro za kilometr. Wybuduje, następnie skasuje należność i przestanie martwić się co dalej. A pożyczone pieniądze trzeba będzie oddać. Ponieważ przychody z opłat za użytkowanie będą zbyt małe, to gwarant, czyli państwo przejmie zobowiązania. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, że przychody będą niewystarczające, niech zapyta sam siebie, czy zapłaciłby 35 zł za przejazd autostradą z Gdańska do Torunia w jedną stronę. (...) Powstaje pytanie — skoro wiadomo, że pieniądze oddawać będzie i tak państwo, to do czego potrzebny jest koncesjonariusz, czyli GTC?

W moim przekonaniu jedyne rozwiązanie to odebranie koncesji GTC i budowa autostrady ze środków pożyczonych i gwarantowanych bezpośrednio przez państwo, tak jak to ma miejsce na A4. Sprawa nie polega na tym, jak dowodził „Puls Biznesu”, kto zbuduje taniej, ale na tym, że po wybudowaniu w systemie koncesyjnym kierowcy będą autostradę omijać z uwagi na zaporowe myto. (...)

Włodzimierz Rydzkowski, profesor Uniwersytetu Gdańskiego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: jaz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu