Litewska komisja rządowa o pożarze w rafinerii Możejki

(Marek Druś)
opublikowano: 16-10-2006, 12:54

Litewska Rządowa Komisja ds. Nadzwyczajnych uznała w poniedziałek, że nie ma podstaw, aby z powodu pożaru w rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki) ogłaszać w kraju sytuację nadzwyczajną.

Litewska Rządowa Komisja ds. Nadzwyczajnych uznała w poniedziałek, że nie ma podstaw, aby z powodu pożaru w rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki) ogłaszać w kraju sytuację nadzwyczajną.

Według przewodniczącego komisji, ministra spraw wewnętrznych Raimondasa Szukysa, "pożar w rafinerii został szybko zlokalizowany i nie będzie miał skutków długotrwałych", "w wyniku awarii nie ucierpiało też środowisko", dlatego nie ma podstaw do ogłaszania sytuacji nadzwyczajnej.

W przeciwnym razie rząd z funduszu rezerwowego wydzieliłby środki na likwidację skutków pożaru.

Służba prasowa rafinerii podała w poniedziałek, że straty przedsiębiorstwa w wyniku czwartkowego pożaru, według wstępnych szacunków, mogą wynieść 22,5-47,5 mln USD (62-131 mln litów). Mażeikiu Nafta liczy na to, że straty pokryją spółki ubezpieczeniowe.

Powołana w poniedziałek komisja międzyresortowa, która zbada skutki awarii, zamierza przedstawić wnioski na początku grudnia. Natomiast komisja departamentu przeciwpożarowego i ratownictwa zapowiada, że swoje wnioski ogłosi do 15 listopada.

Pożar w Możejkach wybuchł w czwartek po południu. Początkowo zapaliło się zamontowane przed 16 laty urządzenie przetwarzające mazut. Następnie, na skutek wybuchu, runęła 50-metrowa wieża. W wyniku awarii na obszarze 800 m kw. wyciekły, a potem zapaliły się produkty ropopochodne.

Na przełomie maja i czerwca tego roku PKN Orlen zawarł umowę kupna 53,7 proc. akcji Możejek należących do upadającego rosyjskiego koncernu Jukos za 1,49 mld USD oraz umowę nabycia od rządu Litwy 30,66 proc. akcji rafinerii za 852 mln USD. Do zamknięcia transakcji potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej- wniosek w tej sprawie płocki koncern złożył do KE we wrześniu.

Aleksandra Akińczo

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Litewska komisja rządowa o pożarze w rafinerii Możejki