Litwa: Narodowy inwestor elektrowni atomowej w ciągu miesiąca

PAP
29-12-2007, 17:15

Litwa w ciągu najbliższego miesiąca zamierza powołać narodową spółkę inwestycyjną, która ma sfinansować litewską część budowy nowej elektrowni atomowej i dwóch mostów energetycznych: litewsko-polskiego i litewsko-szwedzkiego.

Do litewskiego parlamentu trafił w sobotę zaakceptowany przez rząd model inwestora narodowego, a także wymagane poprawki do ustawy o elektrowni atomowej.

Rząd liczy na to, że Sejm w trybie nadzwyczajnym podejmie odpowiednie decyzje i jeszcze w styczniu Litwa rozpocznie negocjacje z Polską, Łotwą i Estonią w sprawie wspólnego projektu budowy elektrowni atomowej w miejscu zamykanej w 2009 roku Ignalińskiej Elektrowni Atomowej.

Zgodnie z przyjętą w czerwcu bieżącego roku ustawą o elektrowni atomowej spółkę inwestycyjną miały utworzyć dwie państwowe firmy: Lietuvos Energia i Wschodnie Sieci Rozdzielcze oraz prywatne Zachodnie Sieci Rozdzielcze, których właścicielem jest NDX Energia. Ustawa zakładała też przewagę kapitału państwowego; spółka miała być tworzona na bazie Lietuvos Energia.

Po kilkutygodniowych negocjacjach z NDX Energia rząd zgodził się z żądaniem prywatnego przedsiębiorstwa, by narodowy inwestor był powoływany na bazie niezależnego przedsiębiorstwa, w którym państwo będzie dysponowało 61,7 proc. akcji, a NDX Energia 38,3 proc.

Taki model inwestora narodowego wymaga pilnej nowelizacji ustawy.

Spółka inwestycyjna o nazwie Leo LT (Lithuanian Electricity Organisation) ma być największym przedsiębiorstwem na Litwie z udziałem kapitału państwowego i prywatnego. Jej kapitał zakładowy ma wynosić 5 mld litów (prawie 1,5 mld euro).

Aleksandra Akińczo (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Litwa: Narodowy inwestor elektrowni atomowej w ciągu miesiąca