Litwa, Ukraina i Białoruś podpiszą porozumienie ws. dostaw energii elektrycznej

PAP
opublikowano: 14-02-2009, 17:39

Litwa, Białoruś i Ukraina podpiszą porozumienie w sprawie dostaw energii elektrycznej z Ukrainy na Litwę przez Białoruś - poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych Litwy Vygaudas Uszackas po spotkaniu z szefami dyplomacji Ukrainy i Białorusi Wołodymyrem Ohryzką i Siarhiejem Martynauem.

Podpisanie porozumienia jest przewidziane w maju.

Litwa, która zgodnie z traktatem akcesyjnym UE do końca br. ma zamknąć Ignalińską Elektrownię Atomową poszukuje dodatkowych źródeł dostaw energii elektrycznej. W grudniu ub. prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zaproponował dostawy prądu z jego kraju.

Podczas sobotniego spotkania w Wilnie szef białoruskiej dyplomacji Siarhiej Martynau zapewnił, że nie ma żadnych technicznych przeszkód w przekazywaniu od 2010 roku przez Białoruś energii elektrycznej na Litwę.

Współpraca w dziedzinie energetycznej była głównych tematem trójstronnych rozmów szefów dyplomacji. Inne poruszone tematy to współpraca w realizacji projektów infrastrukturalnych, a także nowy unijny program Partnerstwa Wschodniego.

"Mam nadzieję, że nasi sąsiedzi są zainteresowani uczestnictwem w programie, który pozwoli nie tylko zacieśnić współpracę z Unią Europejską, ale też przyczyni się do umacniania demokracji i budowania otwartego społeczeństwa" - powiedział podczas sobotniego spotkania szef dyplomacji litewskiej.

Partnerstwo Wschodnie to zgłoszona przez Polskę i Szwecję inicjatywa zacieśnienia, w ramach istniejącej już Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, współpracy z sześcioma krajami Europy Wschodniej i Kaukazu: Armenią, Azerbejdżanem, Gruzją, Mołdawią, Ukrainą i Białorusią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Litwa, Ukraina i Białoruś podpiszą porozumienie ws. dostaw energii elektrycznej